Søvndal: Syriens præsident skal retsforfølges
Danmarks udenrigsminister vil have Syriens præsident Bashar al-Assad retsforfulgt ved domstolen i Haag.
Danmarks udenrigsminister vil have Syriens præsident Bashar al-Assad retsforfulgt ved domstolen i Haag.
Den danske udenrigsminister Villy Søvndal (SF) vil have den syriske præsident Bashar al-Assad stillet for Den Internationale Domstol i Haag og straffet for overgrebene mod den syriske befolkning.
Overgrebene sker i disse dage i form af konstante bombardementer af byens Homs, hvor indbyggerne er spærret af militærets jerngreb, mens bomber og raketter hagler ned over dem.
- Der er ingen tvivl om, at de ting, han har begået mod sit folk, er et overgreb, og jeg mener, at ledere, der begår overgreb på deres befolkning selvfølgelig skal stå til regnskab for det, siger Villy Søvndal til Berlingske Nyhedsbureau.
Spørgsmål: Du mener altså, at han skal til Haag?
- Alle politiske ledere, der på den måde sætter sig ud over al normal opførsel over for deres befolkning - bomber boligområder, skyder ind i demonstrationer, fængsler og torturerer - de skal stå til ansvar. Det gælder også for Assad, fastslår Villy Søvndal.
Foreløbig handler de diplomatiske bestræbelser om at få stoppet volden i Syrien, hvor mindst 6.000 mennesker har mistet livet, siden opstanden mod Bashar al-Assad begyndte. Alene siden sidste weekend, hvor bombardemanterne af Homs blev indledt, er flere hundrede indbyggere blevet dræbt i granatregnen.
Villy Søvndal, der rangmæssigt kan betegnes som nummer to i det danske EU-formandsskab efter statsminister Helle Thorning-Schmidt, siger om de diplomatiske muligheder:
- Jeg tror, at vi har det på samme måde allesammen. Det er næsten ikke til at holde ud at se et styre bombe sin befolkning. Det er en situation, hvor det syriske styre har sat sin legitimitet over styr. Fra dansk side gør vi alt for at stramme sanktionerne mod styret og støtte og opmuntre oppositionen - også til at afstå fra vold. Risikoen lige nu er jo, at det hele eksploderer i vold og kommer helt ud af kontrol, siger udenrigsministeren.
Villy Søvndal peger også på, at der internationalt, herunder i FN, skal arbejdes på at skabe stadig brede alliancer for at få lagt endnu større pres på det syriske regime.
- I dag har vi allerede en alliance mellem EU-landene og Den Arabiske Liga, Tyrkiet og USA, der helt massivt lægger pres på det syriske styre.
Villy Søvndals tyrkiske kollega, Ahmed Davutoglu, er netop nu i USA, for at forsøge at samle trådene - samtidig med at Tyrkiet tilbyder sig som vært ved en international konference om Syrien. Og den danske udenrigsminister er fuld af lovord over for det tyrkiske initiativ.
- Jeg synes, at man må notere, at Tyrkiet spiller en utrolig positiv rolle i den her konflikt, lige som Den Arabiske Liga gør. Det er noget af det virkeligt opmuntrende i en ellers mørk situation. For man skal huske på, at der kun er en politisk løsning på den konflikt vi står med. Og derfor er Tyrkiet et nøgleland, lyder det fra Villy Søvndal.