Glen Riddersholm var med egne ord ”skuffet men fattet” efter pokalfinalenederlaget til Ståle Solbakken og FC København.
Glen Riddersholm var skuffet, fordi hans hold tabte kampen, men fattet fordi han i det store hele følte, at hans mandskab sad godt på kampen og bød FC København op til dans. Efter kampen kaldte Glen Riddersholm FC København for Danmarks bedste mandskab, der straffer de små fejl, som hans hold lavede. Også kommenterede han på Ståle Solbakken.
»Jeg må erkende, at vi ind i mellem mangler noget kvalitet i den offensive del af spillet. Vi mangler en spiller, der kan drible en eller to mand. Vi udligner dog alligevel og viser massere af moral. Det er derfor, jeg er fattet,« siger Glen Riddersholm og sender positive ord i retningen af Ståle Solbakken, som han har et ry for ikke at være specielt gode venner med.
»Han er skarp, det er derfor, han nu har muligheden for at vinde ’the double’. Han er en kollega og han har vundet. Det hylder man selvfølgelig, selvom det ikke er sjovt.«
Glen Riddersholm nævner selv, at den store årsag til, at hans hold ikke vandt pokalfinalen, ligger i den manglende erfaring, som AGF’erne har med de helt store kampe, hvor de små fejl bliver straffet benhårdt, men også at de ikke har leveret stabile resultater endnu.
»Det her handler ikke om Glen-effekt og alt muligt. Vi skal have stabile resultater,” sagde Glen Riddersholm og uddybede, hvorfor den stabilitet ikke er der endnu.
»Vi er lige rykket op, så der er ikke så meget erfaring at trække på til sådan nogle store kampe. Når vi så møder Danmarks bedste hold, så bliver vi straffet på fejlene og på de små marginaler. Jeg er tilfreds med indsatsen og er dødhamrende ærgerlig over, at vi ikke blive belønnet efter sådan en flot indsats, som vi leverer i dag.«
Glen Riddersholm blev af TV3+ rost for sit mod, da han i perioder af kampen spillede mand-mod-mand med FCK, som han har sagt er bedre spiller for spiller. Det mod fremhævede Glen Riddersholm efter kampen og pegede på, at hans spillere også besad det.
»Modet det har jeg, og det viste spillerne også, at de havde i dag. Jeg er enorm optimistisk omkring vores muligheder fremadrettet,« sagde Glen Riddersholm.