Danske hold har det ofte svært i Europa. Den talemåde levede FC Midtjylland til fulde op til, da de tirsdag tabte 1-2 til cypriotiske APOEL. Efter kampen forsøgte midtjydernes sportsdirektør, Claus Steinlein, at nedtone nederlaget.

»Vi er stadig nybegyndere europæisk« og »sidste gang tabte vi 3-0 hjemme (hjemme til Young Boys i Europa League-kvalifikationen i 2013, red.) denne gang var det kun 2-1,« lød det blandt andet fra Steinlein. De udtalelser står i skærende kontrast til retorikken, der det seneste år ellers er blevet brugt på den jyske hede. Her er armbevægelserne blevet større og større i takt med, at Matthew Benham har lagt flere og flere penge i klubben.

Men er Claus Steinleins udtalelse om, at FC Midtjylland er europæiske nybegyndere så også korrekt? BT har set på alle midtjydernes kampe i Europa gennem årene - og det er faktisk blevet til en del. I kampene tegner der sig et klart billede. FC Midtjylland har altid haft problemer med at præstere i Europa, når de bare får en kvalificeret modstander.

Hvis vi begynder med at se på, om FC Midtjylland er nybegyndere, må man sige, det er noget af en tilsnigelse fra Claus Steinlein. Holdet spillede sin første europæiske kamp i 2002 - og siden er det blevet til 35 europæiske kampe.

Resultaterne i de 35 kampe har dog ikke været overbevisende. I alt er det blevet til 15 sejre, 4 uafgjorte og 16 nederlag. Men selvom FC Midtjylland altså næsten har vundet lige så mange europæiske kampe, som de har tabt, skal man tage med i ligningen, at langt størstedelen af kampene er i kvalifikationen til europæiske turneringer. Modstanderne har derfor ofte været af svingende kvalitet.

I 2005 blev det blandt andet til en sejr og en uafgjort mod færøske B36 Torshavn, mens man i næste runde tabte begge kampe mod CSKA Moskva. Tilbage står, at FC Midtjylland til dato aldrig har slået et hold ud, der var bedre seedet end dem selv.

Ser man på det rent statistisk, kan det i sig selv være en præstation. De seneste fem år har Herning-klubben således indsamlet 7,960 point i Europa. Det giver en plads som nummer 200 på den europæiske rangliste - en enkelt plads foran det ungarske Videoton Fehérvár - men dog stadig 19 pladser efter rumænske Astra Giurgiu. Så det er altså ikke just skræmmende modstandere, FC Midtjylland har vundet over gennem årene.

Her er alle FC Midtjyllands kampe i Europa: