Skolelærere skal undervise mere i fremtiden
Lærerne kan godt forberede sig på flere timer i klasseværelset, lyder det fra Kommunernes Landsforening.
Lærerne kan godt forberede sig på flere timer i klasseværelset, lyder det fra Kommunernes Landsforening.
Når hundredvis af topfolk fra landets kommuner, Folketinget og regeringen torsdag og fredag mødes til Kommunaløkonomisk Forum i Aarhus, skal de blandt andet diskutere, hvordan man får mere undervisning for pengene i folkeskolen.
- Det er almindeligt kendt, at mange synes, at den procentdel af arbejdstiden, som lærerne bruger på at undervise, er relativ lille - og for lille, siger borgmester Erik Fabrin (V), der er næstformand i Kommunernes Landsforening (KL).
20 kommuner har undersøgt, hvor stor en del af lærernes arbejdstid, der går til undervisning. Resultaterne, som præsenteres torsdag eftermiddag, viser, at undervisningstiden svinger meget fra kommune til kommune - i nogle tilfælde svinger tiden også markant inden for den enkelte kommune.
I oplægget fra KL, der arrangerer forummet, fremføres, at i nogle kommuner underviser lærerne reelt færre timer end forudsat i budgettet - og det giver mulighed for at effektivisere.
- Vi ønsker helt klart, at den procentdel af tiden, lærerne bruger på undervisning, hæves. Vi mener, at det er i undervisningssituationen, at børnene lærer, siger Erik Fabrin og fortæller, at det krav kommer lærerne også til at møde, når der skal forhandles arbejdstidsaftale om et års tid.
- Men allerede med den nuværende aftale har den enkelte kommune mulighed for at optimere den tid, læreren bruger på undervisning, og det skal være min opfordring til mine kolleger rundt i kommunerne, siger Erik Fabrin. Han afviser, at lærerne skal arbejde mere.
- Vi beder ikke om mere arbejde. Det, vi ønsker, er, at en større del af lærernes tid bruges på undervisning, og derfor må vi se på de opgaver, de løser i dag. Nogle af dem skal måske bortfalde, andre skal måske løses af andre, siger Erik Fabrin.
Formand for Danmarks Lærerforening, Anders Bondo Christensen, er ikke imponeret af KL, når det handler om lærernes undervisningstid. Han mener, at politikerne - nogle gange på en nedværdigende måde - er med til at tegne billedet af lærere, der ikke arbejder nok.
- KL er arbejdsgiver, og jeg har da aldrig før oplevet, at en arbejdsgiver går ud og beklikker sine medarbejdere, som jeg synes, KL har gjort flere gange, siger Anders Bondo Christensen og fortsætter:
- Jeg tror ikke, at nogen betvivler, at det er et fuldstidsjob at være lærer. Hvis en lærer underviser mindre end de 25,5 timer, som der står i arbejdstidsaftalen, så skyldes det, at man i den enkelte kommune har valgt, at læreren skal bruge noget af sin tid på for eksempel at være it-vejleder eller skolebibliotekar. Det irriterer mig, at der går talgymnastik i debatten, og man ikke forholder sig til kvaliteten af det, der foregår i skolen, siger Anders Bondo Christensen.
Han savner dialog fra KLs side. Han ville gerne have siddet i det panel, der torsdag diskuterer lærernes undervisningstid på Kommunaløkonomisk Forum:
- Jeg tilbød at stille op til debat, men det mente Jan Trøjborg (formand for KL, red.) ikke var nogen god ídé, siger Anders Bondo Christensen og bebuder, at han nu vil invitere repræsentanter fra KL til et møde for at få en ordentlig snak om udfordringerne.