- På baggrund af Bendtner-sagen, og der har også været et par stykker mere, vil vi lave en ’code of conduct’. Og jeg vil gerne slå fast, at de krav til god opførsel, som vi skal have, ikke bliver til diskussion, siger Jesper Møller til Ekstra Bladet

Han fortæller, at det blandt andre er Morten Olsen og sportschef John Helt, der har været med til at definere regelsættet. 

- Netop ’code of conduct’ for landsholdsspillerne skal på plads hurtigt, for det er den, der er mest synlig. Vi vil beskrive, hvordan man skal opføre sig, herunder også i forhold til alkohol, siger Jesper Møller. 

Han afslører samtidig, at en spiller risikerer karantæne fra landsholdet, hvis hans opførsel ikke flugter med de nye regler.