Simon Makienok er vant til det. At være hvirvlet ind i den rygtebørs, der hvert halve år rammer fodboldverdenen parallelt med åbningen af transfervinduerne. Situationen er dog en lidt anden denne gang, for Brøndby har budgetteret med 12 millioner kroners spillersalg, og på den hylde i Brøndby-butikken står den lange angriber relativt alene med prisskiltet om halsen.
Derfor er et salg oplagt, også selvom Per Rud betonede, at man stadig ville have råd til indkøb uanset de penge. Men hvordan er det så for Makienok at være udsalgsvare nummer et?
- Jeg ved ikke, hvor meget jeg er værd, eller hvem der skal sælges. Jeg ved godt, at i og med at jeg er en spiller, der bliver snakket om, så er det også noget, Brøndby har i overvejelserne i forhold til salg. Jeg føler selv, at jeg er en del af det her projekt, og derfor har jeg heller ikke følelsen af, at de bare vil af med mig og tjene nogle penge. Så det stresser mig ikke, siger Simon Makienok til bt.dk.
Ligesom mange fodboldfans hver dag tjekker op på de nyeste rygter og handler i deres favoritklub, så kan Simon Makienok heller ikke sige sig fri fra at holde ekstra øje med de overskrifter, han selv trækker i de tabloide medier.
- Jeg kan da ikke lade være med at læse, hvad der bliver skrevet. Jeg følger med, og nogle gange har jeg måske ikke selv læst det, men så bliver jeg gjort opmærksom på det andre steder fra. Det tager jeg kun som noget positivt, at jeg er en spiller, der bliver holdt øje med og skrevet om.
- Jeg føler ikke, at det påvirker mig i træning eller kampe, men hvis man læser noget, kan det selvfølgelig godt påvirke mit humør. "Fedt nok, at jeg bliver sat i forbindelse med dem", fortæller Brøndby-angriberen.
Når det på et tidspunkt bliver til det bud, som de fleste forventer for Simon Makienok, så vil overvejelserne blive grundige. Andreas Cornelius og Nicklas Helenius tog turen ud, men er enten vendt hjem eller er på vej inden for blot et år. Det skal ikke ske for Brøndby-topscoreren.
Han har krav til en ny klub.
- Holdet skal spille på en måde, hvor jeg passer ind. Jeg skal ikke til en klub, som i 20 år har brugt en lille angriber og ikke laver indlæg. Det skal være til et hold, der har brug for en type som mig. De skal have fulgt mig og kende mig, så de ved, at jeg kan spille på deres niveau, men også at jeg har nogle ting, jeg skal arbejde med. Jeg skal ikke til et sted, hvor forventningerne er sat for højt, siger Makienok.
Simon Makienok har tidligere været rygtet til såvel Premier League som den franske Ligue 1, men endnu har der ikke været et tilbud at forholde sig til i dette transfervindue for angriberen. Til gengæld købte Brøndby for en uge siden HB Køges videresalgsklausul tilbage, så klubben fra den københavnske vestegn ikke skal dele pengene fra et salg af Makienok.
