I tirsdagens BT debat taler Oliver Bjerrehuus, der er far til tre og snart fire, og Pernille Bendixen, børneordfører for Dansk Folkeparti og tidligere dagplejer, om, hvorvidt børn allerede i børnehaven skal lære om deres egen seksualitet, som Sex og Samfund mandag foreslår.

Oliver Bjerrehus er fortaler for, at man bryder med tabuet om seksualitet og fortæller børnene, som det er.

»Jeg har selv forklaret mine børn, at det at lave børn handler om at stikke tissemanden op i tissekonen, og så kommer der nogle sædceller op i kvindens æg. Det der med storken er jeg ikke fan af. Vi skal være ærlige over for børn, og det tror jeg sagtens, de kan forholde sig til. Jeg tror mere, det er os forældre, der har svært ved at forholde os til det. Børn er allerede meget interesseret i, hvad der sker, så det er vigtigt, at vi oplyser dem,« siger han og fortsætter:

»Hvis børn spørger, hvad mor og far laver, skal de have et straight svar: De boller. Det bliver først mærkeligt, når vi ikke taler om det. Min søn siger jo tit tissemand, og vil gerne vide, hvad det er. Og så skal man da tale om det. Men det er selvfølgelig individuelt for børn til børn, om de har lyst til at vide det, så der skal man mærke efter,« siger han.

Hvis børn spørger, hvad mor og far laver, skal de have et straight svar. De boller

»Jeg er ikke lukket over for, at pædagogerne snakker med børnene i børnehaven. Dét, ikke at tage debatten op, har aldrig været godt. Det strammer situationen op ikke at tale om det. Og det er jo det mest naturlige i verden. Jeg tror på oplysningen,« siger han.

Det synspunkt er Pernille Bendixen, der er tidligere dagplejer, ikke enig i. Hun synes, det er for tidligt for børnene.

»Man kan ikke snakke med børn i den alder om sådan noget. De forstår det ganske enkelt ikke. De har knap nok lært at tage tøj på selv. Så jeg mener, det er alt for tidligt. Børn har meget fokus på deres krop på det tidspunkt, men det er ikke på en seksuel måde. De har en mere udforskende tilgang, når de f.eks.opdager, de har en tissemand, men det er ikke seksuelt. Jeg tror ikke, deres hjerner er klar til at gå skridtet videre,« siger hun og fortsætter:

»Selvfølgelig skal man holde øje med, hvad de laver. For de skal ikke undersøge hinanden på en krænkende måde. Men som mangeårig dagplejer ved jeg, at børn i den alder ikke er seksuelt vækkede. Havde man mange aktuelle sager om seksuelle overgreb barn og barn imellem i børnehavealderen, kunne man måske have behov for at ruste pædagogerne bedre på det her område,« siger hun.

»Men det sker meget sjældent i børnehaven, så vidt jeg ved. Skal man bruge ressourcer, synes jeg hellere, at man skal ruste pædagogerne til at blive bedre til at spotte, om der er ting i hjemmet, man skal være opmærksom på. For vi ved, at det halter på det område.«