Pione Sisto og Daniel Wass nyder godt med personlig succes i det spanske hos Celta Vigo. De to danskere er rimelig sikre i startopstillingen, og i de seneste fire kampe har de tilsammen stået for tre mål og en assist.

Men lige nu ved de ikke helt, om de er købt eller solgt. For rygterne har svirret i det spanske om, at klubejer Carlos Mourino var ved at sælge Celta Vigo til et kinesisk konglomerat for over en milliard kroner. På et pressemøde afviste præsidenten, at han havde solgt klubben.

»Det eneste, der er sikkert, er, at jeg ikke har solgt mine aktier. Jeg vil kun det bedste for Celta, og jeg vil gøre, hvad der er bedst for klubben. Vi har modtaget adskillige tilbud, og det seneste kom i mandags,« siger Carlos Mourino ifølge El Correo Gallego.

Men hvis Pione Sisto og Daniel Wass også fremover håber at banke på kontordøren hos Mourino, skal der ske noget. For præsidenten er ikke ligefrem sprængfuld med energi, og han ønsker at få skabt en bedre økonomi ved blandt andet at købe stadion af byen og renovere det.

Ellers har han en latent trussel klar.

»Hvis vi ikke giver Celta den samme økonomiske kapacitet som de andre hold, tror jeg, at Celtas fremtid er svækket. Når jeg tænker på min alder, træthed og desillusion, vil tiden være inde til at smutte, hvis jeg ikke ser noget give afkast nok til, at det er værd at være væk fra min familie,« siger Mourino.

Om Mourino så også er gammel nok, træt nok og desillusioneret nok til at droppe sit projekt, får vi at se. Men han håber i hvert fald på mere hjælp fra kommunen.