Maria Sharapova fik tirsdag nedsat sin dopingstraf, og det er den russiske tennis-stjerne rigtig godt tilfreds med.

»Jeg er gået fra en af de værste dage i min karriere i marts, da jeg fik at vide, at jeg var udelukket til dagen i dag, som er en af de gladeste dage. Jeg følte, at noget jeg elskede, var blevet taget fra mig. Tennis er min passion, og jeg tæller dagene, til jeg kan komme tilbage, og jeg kan dårligt vente,« skriver Maria Sharapova på sin Facebook-side.

Maria Sharapova havde oprindeligt fået 24 måneders karantæne for at bruge stoffet meldonium, men den internationale sportsdomstol (CAS) nedsatte tirsdag straffen til 15 måneders karantæne. Da brugen af meldonium fandt sted under årets Australian Open i januar, betyder det, at Maria Sharapova kan spille igen i april 2017.

(artiklen fortsætter under Facebook-opslaget)

Den 29-årige russer skriver også, at hun har lært af sagen, og at hun håber, at det internationale tennisforbund (ITF) også har lært noget.

»CAS skriver, at de er uenige i mange af de konklusioner, som ITF kom frem til,« skriver Maria Sharapova.

Når CAS nedsatte straffen, hang det sammen med, at Maria Sharapova havde taget stoffet meldonium i ti år, at hun havde fået stoffet for at lette hendes vejrtrækningsproblemer og aldrig havde været i konflikt med dopingreglerne, og at orienteringen fra ITF - men også det kvindelige verdensforbund (WTA) og det globale anti-dopingagentur (WADA) - havde været mangelfuld.

Meldonium kom først på listen over forbudte stoffer 1. januar i år.

»Nu hvor processen er overstået, håber jeg, at ITF lærer af dette her, så andre ikke skal igennem det, som jeg har været igennem,« skriver Maria Sharapova.

»Til mine fans vil jeg gerne sige mange tak for støtten igennem de sidste mange måneder. Jeg har lært, hvad det vil sige at være en rigtig fan, og jeg er glad for at have jeres støtte. Jeg kommer tilbage, og jeg kan næsten ikke vente.«