Når man som Frederik og Mary har kendt hinanden i 14 år og været gift i de 10, har fået fire børn og konstant har offentlighedens bevågenhed hvilende på sig, hvordan bliver man så ved med at holde sammen?
Spørger sexologen og parterapeuten Joan Ørting, der har rådgivet hundredvis af par og danskere med ondt i sex- eller parlivet i sin konsultation ,er det ikke et heftigt sexliv og et lidenskabeligt samliv, der limer Mary og Frederik sammen. Slet ikke.
- Jeg tror ikke, sex er det vigtigste i verden for dem. De er ikke så afhængige af det, fordi de har en anden kontrakt. Deres forhold, tror jeg, er som soldaternes kammeratskab i skyttegravene under krigene. Det var dem mod os. Det er det samme, Frederik og Mary har. For der er dem. Og verden, Så har man noget at stå sammen om, mener Joan Ørting.
Og det er dét, det handler om, hvis man vil bevare sit ægteskab, når det har varet i et to-ciret antal år. Så er det ikke længere, den uhæmmede lidenskab, der driver værket. Men kammeratskab, venskab og sammenhold. Sammen med kærlighed er det med til at knytte et par tæt til hinanden. Eller at connecte, som Joan Ørting kalder det.
- Jo mere vi connecter, jo bedre et parforhold har vi. Det kan de to. Men de connecter også omkring den opgave, de har sammen, siger hun og henviser til Frederik og Marys kongelige status.
Derfor er det i Joan Ørtings optik også så vigtigt, at man vedbliver med at vise interesse for sin partner, hvis man vil have sit forhold til at bestå.
- Man skal for det første gide lytte og være interesseret. Manden har brug for, at hun nærmest beundrer ham og anerkender ham verbalt. At hun lytter og stiller spørgsmål til ham, forklarer parterapeuten.
- Bagefter kan han gøre det samme overfor hende. Vi skal være nysgerrige i hiandens liv og ikke bare henkastet spørge, om man har haft en god dag. Og så skal man huske at give et klem eller et kys i forbifarten. Man skal gide hinanden og prioritere hinanden, siger Joan Ørting, som ikke er det fjerneste bekymret for Frederik og Marys fremtid..
- Jeg er fuldstændig overbevist om, at de to bliver sammen.