Den korruptionsanklagede præsident for det internationale fodboldforbund (FIFA), Sepp Blatter, er gået ned med stress. Det skriver flere internationale medier.
Sepp Blatter har fået besked af lægerne om at tage den med ro, efter at han fredag fik diagnosen stress.
»Lægerne har bedt ham om at slappe af i de næste fem dage. Der er ikke noget dramatisk i det, og han er ikke på hospitalet. Jeg har talt med ham, og han regner med at være tilbage på sit private kontor torsdag,« siger FIFA-præsidentens personlige rådgiver, Klaus Stoehlker, ifølge det amerikanske nyhedsbureau AP.
Sepp Blatter er for tiden suspenderet som FIFA-præsident efter anklager imod ham for at have betalt penge under bordet og for at have solgt tv-rettigheder for billigt.
Den 79-årige schweizer har måtte aflyse et interview med et schweizisk tv-selskab i næste uge på grund af stress-diagnosen.
Sepp Blatter har meddelt, at han under alle omstændigheder går af på den ekstraordinære kongres i FIFA til februar.