SDU opfordrer til hurtigt afgørelse i plagiatsag
Syddansk Universitet opfordrer Aalborg Universitet til en hurtigt afgørelse i sagen om terrorforskeren Nasrullah Memon, der er mistænkt for plagiering og videnskabelig uredelighed.
Syddansk Universitet opfordrer Aalborg Universitet til en hurtigt afgørelse i sagen om terrorforskeren Nasrullah Memon, der er mistænkt for plagiering og videnskabelig uredelighed.
Rektor på Syddansk Universitet (SDU), Jens Oddershede, opfordrer Aalborg Universitet til at skynde sig med en afgørelse i sagen om en af hans ansatte.Torsdag kunne Weekendavisen afsløre, at Aalborg Universitet på andet år undersøger en mistanke om omfattende plagiering og videnskabelig uredelighed mod en forsker, der i dag arbejder på SDU, og Oddershede håber på en hurtig afklaring på sagen.
- Vi har opfordret Aalborg Universitet til at komme med en besked hurtigt. Vi har vidst, at der har været diskussion om den omtalte ph.d.-afhandling. Vi har lagt pres på for at få en hurtig afgørelse, men det er trukket lidt ud, sige han.
Mistanken om plagiat er rettet mod en ph.d.-afhandling, som terrorforsker Nasrullah Memon afleverede på Aalborg Universitet i 2007. Siden 2009 har Nasrullah Memon været ansat som lektor på Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet under SDU.
Jens Oddershede understreger, at SDU ikke vil foretage sig noget i sagen, før Aalborg kommer med sin afgørelse. Men ventetiden skal begrænses.
- Vi er nødt til at finde ud af, hvad der er op og ned, før vi gør noget. Alt andet ville være forkert. Men vi har et fælles ansvar for at få det afklaret hurtigst muligt. Det er slemt for både den omtalte forsker og for de danske universiteters anseelse, sige rektoren.
Udover rektorstillingen har Jens Oddershede talsmandsposten i interesseorganisationen Danske Universiteter. Han mener dog ikke, de samlede universiteter skal foretage sig noget i sagen.
Hvis det viser sig, at der er hold i mistankerne, er det et enkeltstående tilfælde, vurderer han.
- Vi anser en ph.d.-grad for et guldrandet papir. Det gør vi også fremadrettet, siger Jens Oddershede.
Nasrullah Memon afviser over for Weekendavisen, at der er hold i mistankerne mod ham. Det har ikke være muligt at få en kommentar fra Aalborg Universitet.