Hvis du har forhåbninger om at få fat i de bedste tilbud, når Black Friday fredag den 25. november går amok med dem, tyder noget på, at du skal være på dupperne fra start.
I hvert fald hvad angår onlinehandlen. På nettet begynder de mange webshops nemlig at skrue op for tilbuddene med det samme, torsdag bliver til fredag. Og ifølge en undersøgelse, som forbrugertjenesten Pricerunner.dk har foretaget, vil de fleste forbrugere, der vil Black Friday-shoppe i netbutikkerne, allerede sidde klar ved midnat for at gøre en god handel og score et supertilbud.
4.000 mennesker har deltaget i undersøgelsen, som er blevet gennemført i oktober 2016.
Her fremgår det, at en tredjedel af dem, der forventer at shoppe online på Black Friday, vil sidde klar ved computeren allerede ved midnat. I undersøgelsen har 31 procent således svaret, at de forventer at handle omkring midnat og et par timer frem.
Og det mønster kender man udmærket godt, fortæller Søren Knudsen, der er kommunikationschef hos Pricerunner.
»Det er fra klokken 00.00 til klokken 02.00, at det virkelig store tryk ligger. Sidste år var der mange af de store hjemmesider, der simpelthen gik i sort på grund af trafik. Der kom så stort et trafiktryk på én gang, at siderne blev lagt ned,« siger Søren Knudsen til BT.
Derudover har cirka halvdelen af onlinebrugerne - 46 procent - svaret, at de regner med at foretage deres udsalgsshopping om natten og i de tidlige morgentimer fredag den 25. november.
Ifølge undersøgelsen vil mænd primært være ude efter elektronik som for eksempel mobiltelefoner og tv, mens kvinder hovedsageligt vil se sig om efter slagtilbud på tøj og sko.
