Livsglæden bobler ud af klaveret, når hun virrer med rottehalerne og ryster den ene efter den anden ørehænger ud af den dybe halsudskæring sammen med sine kendte, musikalske gæster.
Trods den tykke sweater er der lidt upåklædt over Sascha Dupont uden det klaver, som har været hendes faste makker, siden hun som 2-3 årig kunne kravle op på klaverstolen.
Drømmen er engang at blive så rig, at der er penge og plads til et rigtig flygel. Men indtil videre må det blive ved et el-klaver med høretelefoner, der ikke forstyrrer andre i lejligheden på Vesterbro i København, hvor hun bor til leje.
Musikaliteten og gehøret har hun fået fra mødrene side.
"Jeg har spillet til suppe, steg og is, siden jeg var 11 år, så derfor har jeg et bredt repertoire. Jeg har spillet alt mellem himmel og jord - fra firmafester til landsturne med sangerinden Freya," siger Sascha Dupont, der bare er så glad. For TV-successen, og for hendes første single "Happy Thoughts", som blev udgivet på hendes 25 års fødselsdag for 14 dage siden - og så for at hun har fundet sammen med kæresten Morten igen - der også er noget ved musikken og spiller guitar.
Nu er planen, at singlen skal følges op af en CD med egen musik og tekster, som hun snart går i studiet for at optage sammen med sit eget "Sascha Dupont"-band, og så skulle de gerne videre på turne, på festivaler og....
"Det er underligt at høre ens navn blive nævnt i radioen, da de spillede singlen i radioen her til morgen, men også lidt fedt", siger Sascha Dupont og laver en skæv grimasse ved tanken om alle de gange, hendes efternavn har givet anledning til TinTin-vitser. "I folkeskolen var vi to, der hed Dupont, så vi hed aldrig andet end "Dupond & Dupont". Men det hedder jeg altså, og jeg føler, jeg har været meget heldig. Der er ikke mange unge, der får sådan en chance, som jeg har fået. Jeg får også rigtig god respons fra mange unge på "Hit med sangen", selv om de synes, det er lidt for familieagtigt, men sådan er det program nu lavet. Sangene sidder i fingrene, eller også må man tage det på talentet. Man skal have sjælen med i musikken. Jeg betragter det som en gave, jeg har fået, at jeg har gehør, absolut gehør", konstaterer Sascha, der var eneste kvindelige pianist, da DR indkaldte til prøve på "Hit med sangen".
Helt uerfaren med TV-arbejdet er hun ikke.
I 1998 overbeviste hun Provinsafdelingen i Århus, at hun skulle have jobbet som kapelmester i underholdningsprogrammet "Showbizzerne", og de anbefalede kollegerne i København at hilse på Sascha.
"Dem er der ikke så mange af. De fleste piger er sangerinder. Jeg spiller ikke. Jeg er musiker, og det har jeg altid været. Når jeg blir stor, vil jeg være producer, men jeg vil altid musiker.
Min oldefar spillede violin, min moster synger, og min mormor var den, der har siddet meget med mig ved klaveret. Jeg har aldrig fortrudt eller har villet være noget andet. Grunden til, jeg er blevet ved med at spille, er, at jeg aldrig er blevet presset til det. Jeg er blevet bakket vildt op af min familie og venner," fortæller Sascha, der stammer fra Vejle. Hun er uddannet musikpædagog fra Rytmisk Konservatorium i Aarhus med klaver som hovedfag, men så trak kæresten, Morten, der er forsanger i bandet "Splint", hende til København.
Hun er vild med country-musik, men hendes egen musik er en cocktail af "pop, rock, folk og country" - for så er jeg dækket ind".
DR overvejer at lave yderligere ti programmer med "Hit med sangen".
"Jeg vil gerne fortsætte. Nu er det gået op for mig, at jeg godt kan noget, og det er jeg stolt af og glad for. Som pige skal man turde vise albuer. Det kommer ikke af sig selv. Men det kræver, at man vil noget. Der er mange fordomme om kvinder: enten sidder de på kontor eller også laver de mad. De røde negle får jeg aldrig. Selv om jeg er blevet mere feminin, vil jeg et eller andet sted altid være een af drengene - de allerfleste, jeg har spillet med, er drenge".
Hun indrømmer blankt, at hun har svært ved at sidde stille.
"Det kan være ret belastende for mig selv. Jeg vil nok altid være flyvsk. Jeg dyrker ingen motion, og har aldrig gået til sport. Jeg vil heller gå en lang tur og nyde naturen i stedet for at spurte rundt i et fitnesscenter med 24 anorexi-ofre, der synes, de er altfor fede. Jeg er en str. 44, og det har jeg det fint med. Når jeg engang blir gravid, blir jeg sikkert en stor matrone. Jeg slapper bedst af med at kigge på tøj, og så skal det helst ikke koste en bondegård", slutter Sascha med det lange røde og sorte hår.