Midtbanespilleren tilbragte fire år i Catalonien, hvor han vandt i alt 14 titler, herunder La Liga tre gange samt Champions League to gange.

Siden da har den malinesiske landsholdsspiller været et smut forbi den kinesiske klub Dalian Aerbin, men skiftede før denne sæson tilbage til spansk fodbold og Valencia.

Den 34-årige midtbanespiller har dog ifølge Goal.com afsløret, at han havde chancen for at skifte til Real Madrid tilbage i 2008.

- Dagen før jeg skrev under med Barcelona, fik jeg et tilbud fra Real Madrid. Men jeg ringede til min agent og sagde 'Jeg tager til Barcelona!'. Han spurgte mig hvorfor, og mit svar var: 'Jeg ved det ikke, men vi tager derhen.' Og jeg tog ikke fejl, siger han.

Keita afslører også sin beundring for Pep Guardiola, som han spillede under på Nou Camp, og fremhævede trænerens empati for den nu tidligere Barca-spiller Eric Abidal.

- Pep er en fantastisk person. Hvis du har brug for noget, giver han dig det hele. Jeg kan huske, at Abidal havde et problem i familien, og så gik han til træneren en dag, som sagde: 'Rejs, og når du har det godt igen, så kom tilbage'.

- Når en træner siger det til dig, så kommer du tilbage og giver 200 procent. Hvis en spiller er glad, så får du så meget mere ud af ham, og Guardiola anerkendte dette.

Valencia og Keita har haft en skuffende sæson indtil videre, hvor de befinder sig på en 8.-plads i La Liga. Der var dog lidt opmuntring, da man i forrige spillerunde slog Keitas tidligere holdkammerater fra Barcelona på mægtige Nou Camp med 2-3, hvilket i øvrigt var Barcelonas første hjemmebanenederlag siden april 2012