Mange københavnere stod i weekenden op til våde kældre og vand på loftet efter weekendens skybrud.

De uønskede vandmasser koster boligejerne kassen, og derfor kan det være en god idé at få en kloakmester eller en anlægsgartner til at gennemføre et klimatjek af boligen, inden næste skybrud rammer.

Det er gratis at få efterset boligen, og ordningen om det såkaldte klimatjek er blevet gjort permanent, oplyser Miljøministeriet. Derfor opfordrer miljøminister Kirsten Brosbøl (S) landets boligejere til at tilkalde en fagmand, så man kan forebygge dyre vandskader.

»Skybrudssæsonen har ramt os med fuld kraft, det så vi tydeligt i weekenden. Mange boligejere kan vinde ved at få undersøgt, om der er risiko for oversvømmelser i hjemmet. Et gratis klimatjek er en rigtig god start og kan fastslå, om man er nødt til at sikre sig, før det store regnvejr rammer,« forklarer hun i en pressemeddelelse.

Klimaministeriet indførte oprindeligt det gratis klimatjek for en kortere periode, men da den udløb, besluttede omkring 190 virksomheder under Danske Kloakmestre, Dansk Byggeri Kloaksektionen, Danske Anlægsgartnere med De Grønne Kloakentreprenører, Danske Maskinstationer og Entreprenører, at de fortsat er parate til rykke ud for at undersøge huse og lejlighedskomplekser, uden at ejerne skal have pungen op af lommen, forklarer Henning Lübcke, der er formand for Danske Kloakmestre.

»Det er vores erfaring, at mange danskere hurtigt glemmer risikoen for skybrud. Men alene regnvand betyder, at vi hver dag må lappe på dårlige løsninger i danskernes hjem. Vi støtter derfor op om ordningen med et gratis klimatjek, der kan forebygge,« siger han.

Hvis kloakmesteren foreslår forbedringer, som man beslutter sig for at gennemføre, skal man dog betale. En oversigt over de virksomheder, som tilbyder gratis klimatjek, kan findes på klimatilpasning.dk.