Fem milliarder kroner kommer det til at koste at indføre og drive det såkaldte rejsekort de næste 16 år. Det vurderer selskabet bag, skriver Ingeniøren.
Tidligere er det kun kommet frem, at den franske leverandør får 1,3 milliarder for leverancen af kortet, standerne og det bagvedliggende system.
De nye tal kommer frem i en række svar, som selskaber Rejsekort A/S har givet transportminister Henrik Dam Kristensen (S), der har sendt dem videre til Folketingets transportudvalgt.
Ministeren gør i et af sine svar til transportudvalget opmærksom på, at der også er driftsudgifter ved papirbilletter og klippekort. Størrelsen kommer han imidlertid ikke ind på, og et notat fra Movia viser ifølge Ingeniøren, at bus-selskabet på Sjælland forventer, at rejsekortets driftsudgifter er tre gange så store som klippekortet.
Det er Dansk Folkeparties transportordfører, Kim Christiansen, der har efterspurgt tallene.
- Jeg synes, at fem milliarder kroner lyder som mange penge til at dække omkostningerne ved at drive systemet. Der er kun én gruppe til at betale i sidste ende, og det er kunderne, siger han til Ingeniøren.
Han understreger dog, at han vidste, at rejsekortet i en periode ville blive dyrere end papirbilletterne.
Rejsekort A/S er ejet af landets bus- og togselskaber.