Selvom Thomas Bjørn ikke har haft sin bedste sæson, og er droslet ned som nummer 114 på verdensranglisten, garanterer Ryder Cup-holdets nordirske kaptajn Darren Clarke, at den danske golfveteran også er en del af Europas hold, når den traditionsrige dyst mod USA spilles i efteråret 2016.

»Thomas Bjørn bliver på en eller anden måde involveret i holdet. Men skal han være blandt spillerne, skal hans resultater forbedres,« sagde Darren Clarke på et pressemøde før de kommende fire dages European Tour-turnering, »Made In Denmark«, i den lille himmerlandske by Gatten.

Darren Clarke, der i 2011 vandt major-turneringen British Open, er blandt spillerne i dette års »Made In Denmark«.

»Det er en turnering jeg ser frem til at spille. Min gode ven Thomas Bjørn har fortalt masser af pæne ting om den til mig. Atmosfæren her er efter sigende fantastisk. Det glæder jeg min til at opleve,« sagde Darren Clarke.

Men selvom han er en af deltagerfeltets største stjerner, garanterer han ikke, at han vinder turneringen.

»Jeg er kommet til Danmark med en ordentlig omgang jetlag efter jeg i sidste uge deltog ved PGA Championships (i USA, red.),« sagde Darren Clarke, der her ikke klarede cuttet til de afsluttende finalerunder.

Darren Clarke sagde på pressemødet, at han forventer at gå et travlt år i møde.

»Jobbet som Ryder Cup-kaptajn kræver fuld fokus. Næste års »Made In Denmark« bliver sidste turnering inden jeg udtager holdet. Derfor forventer jeg til den tid en fremragende turnering. Jeg er sikker på, at vi får et godt hold. Men om vi skal besejre USA, tør jeg ikke love. Deres hold ser ud til at blive endnu stærkere end det, de stillede med i fjor,« sagde Darren Clarke.