Romney vandt dobbeltsejr i New Hampshire
På trods af Mitt Romneys komfortable sejr over sine republikanske modstandere ved primærvalget i New Hamsphire, trækker ingen af kandidaterne sig. Og det er en fordel for Mitt Romney.
På trods af Mitt Romneys komfortable sejr over sine republikanske modstandere ved primærvalget i New Hamsphire, trækker ingen af kandidaterne sig. Og det er en fordel for Mitt Romney.
Der var ikke meget tvivl om resultatet, da CNN klokken to natten til onsdag dansk tid kunne afsløre, at Mitt Romney havde smadret al modstand ved primærvalget i den relativt moderate stat New Hampshire. Alligevel har hans fem tilbageværende modstandere alle meldt ud, at resultatet i New Hamsphire ikke får dem til at trække sig. Og det giver en dobbeltsejr til Mitt Romney, mener Berlingskes USA-korrespondent Poul Høi.
- Ingen af de andre kandidater trækker sig. De fortsætter alle sammen, og jo mere han spreder ikke-Romney-stemmerne, desto større vinderchance har Romney, skriver Poul Høi.
Mitt Romney står til at få 40 pct. af de delegerede fra New Hamsphire, næsten dobbelt så mange som nummer to i staten, superliberalisten Ron Paul, som fik 23 pct. af stemmerne i staten.
Ifølge Poul Høi er der sammen med Romneys sejr i Iowa tale om en historisk tidlig fremdrift for en kandidat ved et primærvalg.
Men hvorfor har Mitt Romeny så stor succes, når der er bred enighed om, at han har en elendig karisma og mangler en personlig historie om Den Amerikanske Drøm?
- Af én bestemt grund, og den grund hedder - som amerikanerne udtrykker det - electability. Hans chancer for at slå præsident Obama ved præsidentvalget til november. I de såkaldte exit-målinger blev vælgerne i New Hampshire spurgt hvilken kvalitet, som bestemte deres stemme, og et overtal svarede electability. Og seks ud af ti af de personer, der svarede electability, stemte på Romney, skriver Poul Høi.
Ligeså meget som den tidligere guvernør og rigmand Mitt Romney sejrede i New Hamsphire, ligeså meget floppede feltets outsider, den moderate republikaner Jon Huntsman, mener Poul Høi.
Nattens største skuffelse tilhørte formentlig tredjepladsen, Jon Huntsman, som havde satset alt på en sejr eller næsten-sejr i New Hampshire. Han havde slået sig ned der og ført kampagne i månedsvis og skippede Iowa, og hans moderate synspunkter flugtede med de synspunkter, der præger gode dele af New Hampshire. Det skulle have været hans stat - og alligevel fik han kun 17 pct. af stemmerne, skriver Poul Høi og stiller spørgsmålet:
- Med to sejre i træk melder spørgsmålet sig, om Mitt Romney er uomgængelig? Om han allerede har vundet?