Romney i topform knuser Gingrich
Paul Cruz, folkepensionist, lægger Miami Herald, den største avis i Florida, fra sig i triumf:
Paul Cruz, folkepensionist, lægger Miami Herald, den største avis i Florida, fra sig i triumf:
- Se dér: Romney er bare suveræn.
Han peger på dagens meningsmåling, der giver 42 pct. af stemmerne til Romney mod 31 pct. til Newt Gingrich. For en uge siden var tallene omvendt.
- Jeg var ærligt talt lidt i tvivl om Romneys styrke, da han tabte i South Carolina, men efter at have set ham her i Florida er jeg vildt imponeret. Den styrke, han har vist, er forbilledlig. Jeg tror, vi har fundet manden, der kan slå Obama, forklarer Cruz.
LÆS OGSÅ:
Vi sidder på en kaffebar i Coconut Grove lidt syd for Miami og en oase af republikanere – og den udlægning, som Cruz, tidligere sælger, kommer med, er symptomatisk. En fremragende kampagne i USAs fjerdestørste delstat, efter Californien, Texas og New York, har katapulteret Romney tilbage i front.
- Den måde, som Romney slog Gingrich knock-out på, beviser, at han også kan mase Obama til præsidentvalget. Det gør mig meget glad, forklarer vælgeren.
Romney forvandlet
Den noget akavede, temmelig robotagtige og ofte kedsommelige kandidat, som man kunne følge i New Hampshire for tre uger siden og i South Carolina for lidt over en uge siden, er nu erstattet af en politiker i topform.
Den defensive stil, der prægede ham, da han blev angrebet for sin enorme formue og lave skat, er nu vendt til en forbilledlig offensiv. Måske var det store nederlag præcis, hvad han havde behov for?
LÆS OGSÅ:
Natten til søndag i sidste uge – i timerne efter kæberysteren i South Carolina – opførte Romney sig som den businessman, der har givet ham så stor succes: Han bad sine øverste rådgivere i Boston bruge natten på at udtænke en ny strategi, som kunne sikre ham et dramatisk comeback.
- Kom så, venner, nu skal vi bare vinde Florida, understregede Romney ifølge Boston Globe, den førende avis i hans hjemstat, til sin stab, da den blev sat i arbejde.
Den nye plan – i stil med den type forretningsplaner, som en erhvervsleder udarbejder – ændrede fundamentalt hans kampagne:
Væk med den overlegne kandidat, der næsten ikke anerkendte sine konkurrenter i primærvalget og ind med den politiske kamphund, som bider sig fast i benet på sin værste modstander.
Til angreb på Gingrich
Frem med alle de negative oplysninger om Gingrich, som kampagnen lå inde med – om hans ’ustyrlige’ ledelse af partiet; om hans fyring fra posten for grove etiske brud, der gav ham en ’ydmygende’ exit fra politik; om hvordan han ’scorede kassen’ på at være lobbyist for de kreditforeninger, der skabte boligkrisen; og meget mere af samme skuffe.
Alt sammen afleveret på alle tænkelige platforme – og anført af Romney selv:
- Jeg er i kamp mod formand Gingrich – en meget fin fyr, og så er han historiker. Det giver ham nu ikke ret til at skrive historien om, som Romney ætsende siger.
LÆS OGSÅ:
- Det kan godt være, at han er en fin fyr med store idéer, men han er ikke den leder, som dette land har brug for.
Angrebstaktikken virker: Meningsmålingerne umiddelbart op til tirsdagens primærvalg viser, at Romney rykker hastigt. Lige nu ligner det en stensikker sejr med mere end ti procentpoint. Hvis det også bliver det endelige resultat, ligner eks-guvernøren fra Massachusetts mere end nogensinde den republikaner, som udfordrer Obama i efteråret. De, der tror, at den hårde tone i primærvalget vil svække Romney, når han skal op imod præsidenten, giver Paul Cruz ikke meget for:
- Det er noget vrøvl, slet og ret noget vrøvl. Romney har bevist her i Florida, at han er parat til at kæmpe med alle de midler, der er behov for. Sådan er en vinder – og det er det, vi kan lide.
Florida en svingstat
Han peger igen på Miami Herald – endnu en måling er meget opmuntrende for ham: En direkte tvekamp i Florida mellem Romney og Obama giver nemlig flertal til republikaneren, som står til 48 pct. mod præsidentens 44 pct. Den måling giver et fantastisk boost, for Florida er reelt den eneste af de store stater, som er en svingstat.
I Boston – i Romneys lejr – tager man imidlertid intet for givet. Som en af topfolkene siger til Washington Post, har ’Gingrich i denne kampagne nærmest været som en af de onde i en gyserfilm, der nægter at dø. Så de tager ingen chancer.
Paul Cruz, vælgeren i Coconut Grove, er mere direkte: - Gingrich, han er færdig!