Regeringens mål: Dansk selskabsskat på nordisk niveau
Regeringens mål: Dansk selskabsskat på nordisk niveau
Regeringens mål: Dansk selskabsskat på nordisk niveau
En dansk selskabsskat på niveau med selskabsskatten i Finland, Norge og Sverige er et af målene i en ny erhvervsstrategi fra regeringen.
Selskabsskatten i de tre nabolande er på 28 pct., dvs. fire procentpoint lavere end i Danmark. Det kan afskrække virksomheder fra at placere sig i Danmark, når Øresundsforbindelsen er færdig og dermed skade beskæftigelsen. Og derfor vil regeringen gerne have satsen harmoniseret med de øvrige nordiske lande.
Erhvervsminister Pia Gjellerup (S) understreger, at en omlægning af erhvervsbeskatningen med lavere selskabsskat skal være fuldt finansieret.
Erhvervsstrategien handler om, hvordan Danmark kan klare sig bedre i den globale vidensøkonomi og forbedre sin konkurrenceevne i de kommende år.
Pia Gjellerup siger, at konkurrenceevnen ikke skal forbedres ved at nedsætte personskatter.
- Lavere skatter fører til et samfund i discountudgave. Derfor er det et vildspor. Det er højere produktivitet, fornyelse og effektivitet, der forbedrer konkurrenceevnen, siger Pia Gjellerup.
Blandt regeringens mål er at gøre det lettere at eje og handle aktier og at skaffe mere risikovillig kapital fra pensionskasserne.