De kaotiske situation i Maldiverne får nu den danske regering til at sætte en midlertidig stopper for klimasamarbejdet med ø-staten i Det Indiske Ocean.

Præsident Mohamed Nasheed sidder i husarrest, efter han tidligere på ugen trådte tilbage og overlod magten til sin vicepræsident. Angiveligt er der tale om et kup, men der er fortsat stor forvirring om den politiske situation i Maldiverne.

Så længe usikkerheden hersker, kan der ikke blive tale om at udbetale de 50 millioner kroner, som Danmark har lovet at donere til klimaprojekter i landet, fastslår udviklingsminister Christian Friis Bach (R).

- Vi kan ikke samarbejde med et kupregime, det ligger helt fast. Regeringen og militæret i Maldiverne må nå frem til en fredelig og demokratisk løsning på situationen, siger ministeren til Berlingske Nyhedsbureau.

Mohamed Nasheed gjorde et stort indtryk på Venstre-ministrene Søren Pind og Lykke Friis, da de i 2010 besøgte præsidenten for at indgå klimaaftalen.

- Vi var begge dybt berørte af hans fortælling. Han har jo lidt en skæbne, der minder om Nelson Mandelas. Han sad flere år i isolationsfængsel, inden han blev Maldivernes første folkevalgte præsident. Vores indtryk var, at han var engageret i den demokratiske sag, siger Lykke Friis (V).

Præsidenten var selv i Danmark under COP15-mødet, hvor han spillede en central rolle i bestræbelserne på at nå frem til en international klimaaftale.

Efterfølgende bevilligede VK-regeringen 55 millioner kroner til klimaprojekter i Maldiverne. De fem millioner er allerede blevet udbetalt.