Rapport: 250.000 kinesere dør årligt af tuberkulose
Rapport: 250.000 kinesere dør årligt af tuberkulose
Rapport: 250.000 kinesere dør årligt af tuberkulose
Omkring 250.000 kinesere dør hvert år af tuberkulose, mange af dem fordi de ikke har råd til medicinsk behandling, rapporterede nyhedsbureauet Xinhua i dag.
- Op mod halvdelen af landets tuberkulosepatienter har ikke adgang til behandling eller tvinges til at afstå fra behandling på grund af fattigdom, siger professor Duanmu Hongjin, som er direktør i det nationale tuberkulose-kontrolcenter.
Ifølge Xinhua har Kina omkring seks mio. tuberkulosepatienter, og der er på samme tid risiko for, at omkring 200 mio.kinesere inden for de næste ti år kan blive ramt af den bakterie, som medfører tuberkulose.
Verdenssundhedsorganisationen (WHO) har tidligere udsendt advarsler mod den stigende udbredelse af tuberkulose, særligt i Asien, på trods af eksistensen af effektive behandlingsmetoder.