FIFA satte mandag dato på, hvornår rapporten om eventuel korruption i forbindelse med valget af Qatar som værtsnation for VM 2022 står klar. Det bliver på den anden side af slutrunden i Brasilien, at FIFA fremlægger resultatet for deres interne undersøgelser af forløbet.
Beskyldninger om korruption, ufine metoder og penge under bordet florerer overalt i pressen, og mandag fik mistilliden ny næring. Den engelske avis Sunday Times fremlagde søndag e-mails, banktransaktioner og breve, der viser, at en højtstående repræsentant for fodboldforbundet i Qatar uddelte cirka 27 millioner kroner til udenlandske fodboldledere inden afstemningen om værtskabet tilbage i december 2010. En afstemning som altså har sikret Qatar værtsskabet for VM-slutrunden i 2022.
FIFAs rapport skulle oprindeligt have været færdig i september sidste år, men det bliver først på den anden side af VM, at rapporten offentliggøres. Selvom den endelige rapport allerede ligger klar næste mandag, så venter man altså til efter VM med at offentliggøre resultaterne.
Dokumenterne, som Sunday Times nu har offentliggjort, beviser angiveligt, at Qatar betalte penge for sine stemmer for værtskabet. Hovedmanden bag betalingerne er det tidligere medlem af FIFAs bestyrelsesråd Mohammed Bin Hammam. Han har siden fået karantæne på livstid som følge af beskyldningerne om korruption.
Det er den amerikanske advokat Michael Garcia, FIFA har sat i spidsen for undersøgelsen. Han har rejst rundt til samtlige ansøgerlande til værtskabet for VM-slutrunderne i 2018 og 2022. Fodboldverdenen venter nu med spænding på advokatens resultat.
LÆS OGSÅ: FIFAs vicepræsident: Qatar kan miste VM 2022
Valget af Qatar har været stærkt kritiseret fra omverdenen. Ekstremt høje temperaturer betyder, at slutrunden må flyttes til vinterhalvåret for første gang i VMs historie. Men også flere dødsfald i forbindelse med stadionbyggerierne har rystet fodboldverdenen.