Pytlick vil prøve flere spillere
SALA: Ansigtet var lagt i alvorlige folder, mens sveden perlede på landstræner Jan Pytlicks pande.
SALA: Ansigtet var lagt i alvorlige folder, mens sveden perlede på landstræner Jan Pytlicks pande.
Landstræneren så rigtig godt træt og bekymret ud, da B.T. fangede ham i går morges efter en lille rask morgenløbetur omkring Hotel Nocne Sanatorium her i udkanten af den slovakiske by Sala.
Han havde haft god tid til at gennemgå lørdagens EM-kvalkamp mod Slovakiet, og det havde ikke gjort ham i overstrålende humør trods sejren på 26-20.
"Jeg er stadig skuffet over, at vi atter ikke var i stand til at holde et højt niveau igennem en hel kamp. Vi så det samme mønster under fire-nationers turneringen i Neubrandenburg, hvor vi havde 10 gode minutter hist og pist mod et reservespækket norsk hold," siger Jan Pytlick.
"Den stil går altså ikke, når vi skal op mod Norge, Rumænien og Frankrig i stærkeste opstilling. Så skal der andre boller på suppen. Det er for dårligt, at vi også her mod Slovakiet ender med at gå i panik mod et middelmådigt hold. Vi er simpelthen ikke skarpe nok.
Vi spillede da OK i perioder, men der var flere ting, der slet ikke hang sammen. Og det kan jeg selvfølgelig ikke leve med. Derfor overvejer jeg at indkalde endnu flere spillere til returkampen mod Slovakiet på søndag. Det skyldes dog også, at mange af spillerne er hårdt hængt op med eksamen og Europa Cup kampe.
GOG-keeper Gitte Sunesen skal læse til eksamen, og der bliver prøvet andre spillere i målet.
I den kommende uge deltager både Susanne Munk Lauritsen og Natasja Dybmose i træningssamlingen i Vejle.
"Jeg vil meget gerne se Sanne (Susanne Munk Lauritsen, red.) i kamp. Jeg ved, at hun er rigtig skarp til træning. Til gengæld har hun ikke helt fundet rytmen i kampene. Så hun skal i hvert fald vise noget nu," siger landstræneren.
I den første kamp havde Pytlick sat venstrefløjen Line Daugaard af til fordel for Anette Hoffmann og Chrsitina Roslyng. Kun Hoffmann kom i aktion i kampen, hvor Danmark kun havde én fløj i hver side.
"I Kolding kommer opstillingen formentlig til at hedde to venstre fløje og én højre fløj. Kampen på søndag skal ikke bruges til en masse eksperimenter, men jeg er nødt til at se flere forskellige kombinationer med henblik på forløbet op til OL i Sydney."
Landstræneren havde gerne set Camilla Frederiksen i truppen på søndag, men FIFs stærke stregspiller bliver ikke klar før om seks uger grundet en rygskade.
"Substitutten, Pernille Hansen, gjorde det udmærket i forsvaret i lørdags, men hun var ærlig talt ikke udpræget skarp i angrebet," siger Jan Pytlick.