Når man tager til koncert for at høre dødsmetal, er man selv ude om, at man bliver dræbt, siger amerikansk præst om de koncertgængere, der blev skudt under terrorangrebet på det parisiske spillested Bataclan.

Da ukendte gerningsmænd stormede en koncert med det amerikanske band Eagles of Death Metal, dræbte 89 og sårede mere end 100, burde det ikke være kommet bag på nogen.

Det mener den kontroversielle amerikanske præst Steven Anderson, der er grundlægger af kirken Faithful Word Baptist Church.

I en video, han selv har lagt på YouTube, fortæller han blandt andet, hvordan det amerikanske rockband hylder Satan, og hvorfor Frankrig er et syndefuldt land.

Du kan se et uddrag af hans prædiken over artiklen.

Selvom han tager stærkt afstand fra terrorangrebet på Paris, så mener han, at koncertgængerne burde have set den komme.

»Når man tager til koncert for at høre dødsmetal, kan nogen risikere at dø. Du ved, at du hylder døden, og pludselig begynder folk at dø. Du elsker død så meget, at du købte billet. Du elsker at hylde Satan. Jamen, så lad os få Satans religion til at komme ind og skyde dig. Det burde de her mennesker overveje, inden de tager til sådan en ond koncert,« raser Steven Anderson i videoen.

Her nævner han i øvrigt, at folk burde google bandet, så de ved, hvilken djævelskab, det består af med sin ”narkohandlende svansede bondeknold” som forsanger.

Havde han selv foretaget en Google-søgning, havde han dog fundet ud af, at ’Eagles of Death Metal’ blot er et navn. Bandet spiller ikke dødsmetal og hylder heller ikke satan.

Bandet spiller garagerock, og navnet opstod ud fra en idé om, hvordan det ville lyde, hvis 70’er-bandet Eagles spillede dødsmetal.

Steven Anderson har tidligere tiltrukket sig verdens opmærksom, da han proklamerede, at homoseksuelle burde straffes med døden, og at han håbede, at hjertet hos den transkønnede tidligere atlet Caitlyn Jenner (tidligere Bruce Jenner, red.) ville eksplodere.

Derudover har han bedt for den amerikanske præsident Barack Obamas død under en af sine ceremonier og ønsket ham en naturlig død, så han ikke skulle dø som martyr og ”give os endnu en helligdag”.

Hans had mod Barack Obama skulle primært skyldes præsidentens positive syn på abort.