Mandag kom det frem, at Aserbajdsjan muligvis har købt sig til stemmer i dette års udgave af det Europæiske Melodi Grand Prix. Nu er endnu en skandale under opsejling, og Aserbajdsjans præsident Illham Aliyev kræver en omtælling af stemmerne fra aserbajdsjanerne.

Han kan nemlig ikke forstå, hvorfor Ruslands bidrag slet ikke fik nogle point fra Aserbajdsjan i den store finale, der fandt sted i lørdags. Det skriver BBC.

Fagjuryen i Aserbajdsjan var ellers yderst begejstrede for det russiske bidrag, lyder det. Derfor spekulerer Aserbajdsjans statslige tv-station nu i, at der kan have være snyd med i spillet, da stemmerne blev talt op.

Aserbajdsjans bidrag 'Hold Me' blev fremført af Farid Mammadov og fik de maksimale 12 point af Rusland.

Polad Bulbuloglu, der er Aserbajdsjans ambassadør i Rusland, bekræfter, at præsidenten har krævet en undersøgelse og en omtælling af stemmerne.

Han fortæller desuden, at Rusland fik et stort antal stemmer via sms.

- I henhold til disse data burde Rusland have fået 10 point fra Aserbajdsjan. Der vil komme en udtalelse om sagen på TV i aften, oplyste ambassadøren.

Camil Guliyev, der er chef for landets statslige tv-station, mener, at sagen giver anledning til bekymring:

- Vi håber oprigtigt, at hændelsen, som kan være startet af visse interessegrupper, ikke vil kaste en skygge over forholdet mellem befolkningen i Rusland og Aserbajdsjan, siger han.

Aserbajdsjan, der var vært for Grand Prixet sidste år, blev nummer to i årets finale, mens Ruslands bidrag 'What If' fremført af Dina Garipova blev nummer fem.