I morgen fredag d. 24. juli har den populære tv-vært Sara Maria Franch-Mærkedahl sidste arbejdsdag på TV 2 Vejret, hvor hun har arbejdet de sidste to et halvt år.
»Det har været dejligt at være på TV 2 Vejret - det er altid lidt sørgeligt at forlade noget, man er glad for, men det bliver spændende at skulle lave noget andet,« fortæller Sara Maria Franch-Mærkedahl til BT.
Den tidligere 'Vild med dans'-vinder siger nemlig ikke farvel til tv-stationen. Hun har fået et nyt job på TV 2, men vil endnu ikke afsløre, hvor vi kommer til at se mere til hende.
Hun kan dog bekræfte, at hun skal have en form for værtsrolle.
»Jeg var meget glad for at arbejde på Vejret, selvom det er et område, hvor jeg ikke er ekspert. Men nu glæder jeg mig til at lave noget, hvor jeg kan bruge mig selv og mine færdigheder lidt mere,« lyder det hemmelighedsfuldt fra den nu tidligere vejrvært.
Hun glæder sig over, at det nye job giver mere tid til familien, der tæller døtrene Kastanje Kirstine på seks, og Vega Marie på tre.
»De sidste to et halvt år har jeg haft aftenvagter i Odense, der ligger langt fra min bopæl. Nu har jeg ikke planlagt aftenarbejde, så det betyder mere tid med børnene,« siger hun.
Sara Maria Franch-Mærkedal blev skilt fra pigernes far i begyndelsen af året.
»Jeg starter med det nye i august, så jeg holder lige en uges ferie. Jeg skal hygge mig med mine piger i sommerhus i Nordsjælland og med en tur til Astrid Lindgreens Verden (i Sverige, red.). Vi har så kort tids ferie sammen, så vi skal lave noget, der er helt på deres præmisser,« understeger hun.