De Praktiserende Lægers Organisation (PLO) er ikke ovenud begejstret for regeringens nye regler for medicintilskud til kronisk syge, og lægerne opfordrer stærkt patienterne til at slå koldt vand i blodet.

Patienter med særligt store medicinudgifter skal sende nye ansøgninger om tilskud til Lægemiddelstyrelsen, og i en pjece opfordres de til at søge læge inden 1. marts for at få den attest, der skal følge med ansøgningen.

- For de flestes vedkommende er det helt unødvendigt at søge inden 1. marts. Medicinforbruget kan sagtens ændre sig i løbet af et år. Patienten kan f.eks. blive rask eller skifte til noget medicin, der er billigere, og så er der ingen grund til at søge, siger formanden for PLO, Jørgen Lassen, til Ritzau. Han fastslår samtidig, at patienterne altid kan søge undervejs, hvis det viser sig, at de kan opnå tilskud.

Cirka 25.000 danskere vurderes til at have et medicinforbrug på mere end 3600 kr. om året i egenbetaling og er dermed berettiget til tilskud efter de nye regler.

Jørgen Lassen vurderer, at der er stor usikkerhed om de nye regler hos hans kolleger, og foreningen har derfor besluttet, at rundsende informationsmateriale, hvori lægerne opfordres til at lade patienterne vente med at søge tilskud.

/ritzau/