Dansk Folkepartis værdiordfører Pia Kjærsgaard angriber nu Helle Thorning-Schmidts udlændingepolitik. Hendes stramninger er »fup og fidus«, lyder det fra DF-stifteren.
»Helle Thorning-Schmidt og justitsminister Mette Frederiksen (S) forsøger at være meget stramme i udlændingepolitikken hver gang de åbner munden. Men det har intet på sig overhovedet. Hun mener intet af det, og der har ikke været en eneste stramning, der har battet noget. Derimod har vi sagt, at regeringen har lavet 31 lettelser, og nu har hendes egen regeringspartner, den radikale Morten Østergaard, lige forhøjet det tal til 45,« siger Pia Kjærsgaard til bt.dk og fortsætter:
»Og selv hvis hun faktisk vil gennemføre stramninger, kan det jo ikke lade sig gøre. For ingen af de andre partier i rød blok vil jo være med til det - hverken de Radikale, SF eller Enhedsllisten. Og nu truer Alternativet endda med et mistillidsvotum, hvis Thornings politik strider mod deres værdier. Og det er altså f.eks. udlændingepolitikken. Alle de partier har en helt anden opfattelse af udlændingepolitikken.«
Helle Thorning-Schmidt og Mette Frederiksen præsenterede i går et nyt forslag i Avedøre Stationsby. Forslaget betyder, at hvis en ung overtræder et såkaldt zoneforbud - som han eller hun har fået for at sælge hash eller andre stoffer i et bestemt område - skal det som udgangspunkt straffes med ubetinget fængsel.
»Selv hvis hun ønsker at gøre noget, vil hun aldrig kunne få flertal for det. Det er rent valgflæsk og fup og fidus. Det er i det hele taget en utrolig valgkamp. Senest har S foreslået et dyrepoliti. Det er vores forslag, som de selv har nedstemt,« understreger Pia Kjærsgaard.
Der er heller ikke enighed om udlændingepolitikken i blå blok. Venstre vil afskaffe flygtninges mulighed for at bo og arbejde udenfor centrene, men det er Liberal Alliances formand Anders Samuelsen ikke enig i.
»Det er der ikke noget nyt i. Det har han tidligere stemt sammen med de røde om. Det er lidt tosset. Men der er slet ingen tvivl om, at der er meget stærkere sammenhold om en stram udlændingepolitik i blåp blok,« siger Pia Kjærsgaard.