Politiets Efterretningstjeneste, PET, anslår nu, at mindst 27 herboende personer er døde i kampe i Irak og Syrien.

Det oplyser PETs Center for Terroranalyse i en ny, opdateret vurdering af terrortruslen mod Danmark, der er blevet offentliggjort på PETs hjemmeside.

PET vurderer samtidig, at mindst 125 herboende personer siden sommeren 2012  er rejst fra Danmark til Irak og Syrien for at deltage i de kampe, der udspiller sig i regionen. Efterretningstjenesten tilføjer dog, at tallet godt kan være højere.

Cirka halvdelen af dem, der er udrejst, er vendt hjem, mens en femtedel - mindst 27 personer - menes at være blevet dræb under kampene i Syrien eller Irak.

I den seneste analyse fra marts i år anslog Center for Terroranalyse (CTA), at 115 personer var udrejst som Syriens-krigere.

Chefen for CTA, Søren Jensen, siger på baggrund af analysen:

»Konflikten i Syrien/Irak tiltrækker fortsat personer fra Danmark, men antallet er faldende. Til gengæld bliver de udrejste i konfliktzonen i længere tid, de er yngre og de tilslutter sig alt overvejende Islamisk Stat. PET vurderer fortsat, at konflikten i Syrien/Irak udgør den væsentligste faktor i trusselbilledet i Danmark.«