I år er ingen dansk film nomineret til årets Oscarfest i Hollywood. Men der er alligevel en lille-bitte dansk vinkel.

Således er den sort-hvide polske film 'Ida' en dansk-polsk co-produktion. Og 'Ida' er med i opløbet om Oscar-prisen for årets bedste ikke-engelsksprogede film. Det er her danske stjerner som Bill August og Susanne Bier før har triumferet.

Men trods dansk film-fraværd er det alligevel værd at kigge med, når priserne uddeles i natten mellem den 22. og 23. februar.

Og årets to topscorere er begge overraskelser.

Således kan både 'Birdman' og 'The Grand Budapest Hotel', der hver modtog ni nomineringer, betegnes som såkaldte indie-film - relativt små film med et begrænset publikum.

Og herhjemme kan biografpublikummet se frem til næste torsdags premiere på 'Birdman'.

Her spiller den forhenværende 'Batman'-stjerne (1989) Michael Keaton meget passende en forhenværende actionstjerne, der efter tyve års kunstpause forsøger sig med et comeback på Broadway.

Han spiller bl.a. sammen med Emma Stone og Edward Norton. Og filmen er noget helt for sig selv - Glæd dig.

De øvrige nominerings-topscorere til årets Oscarfest er:

'Boyhood' og 'American Sniper' begge med seks nomineringer hver

'The Imitation Game' med otte nomineringer.

'Interstellar', American Sniper', 'Foxcatcher' og 'The Theory of Everything' med hver fem nomineringer.

Oscarfesten finder sted 22. februar i Hollywood. Neil Patrick Harris er årets syngende og dansende vært.