Den bare 23-årige Jesper Hansen er ny lærling på Bjarne Riis' cykelhold. Hvis alt går vel, kan den bjergstærke rytter blande sig med de allerbedste i Tour de France
Han er ikke sådan lige at få øje på i mængden af sortklædte Cult-ryttere, der liner op til start ved 2. etape af Post Danmark Rundt foran domkirken i Ribe. Jesper Hansen er en lille og klejn mand, han taler lavt og er ikke typen, der råber op med en frisk bemærkning.
Men hvorfor også det, når man har imponeret Bjarne Riis ved at køre lige op med Alberto Contador på en gæste-træningslejr i januar måned? Jesper Hansen har om nogen ladet benene tale for sig. Så meget, at det onsdag blev officielt, at han efter det igangværende Post Danmark Rundt bytter tilværelsen som talent på Team Cult Energi i cykelsportens tredjedivision ud med Saxo-Tinkoffs stjernebesatte mandskab.
Det er det naturlige skridt for et dansk talent af Jesper Hansens størrelse. Men det er ikke altid, at springet for håbefulde danske talenter lykkedes fuldt ud. Nogle vender slukøret hjem til mindre danske hold efter mislykkede udlandsophold. Men med Jesper Hansen ligger det ligesom i luften, at udviklingen efter skiftet til det store danske cykelhold kun peger en vej; Tour de France.
Selvom han selv og folk omkring ham helst vil tage en dag ad gangen, er der alligevel store forventninger til det bjergstærke talent. Sportsdirektør på Team Cult Energi, Michael Skelde, tog Jesper Hansen ind i en tidlig alder og er nu klar til at lade hans talenter udfolde sig andetsteds.
- Jeg tror, han kan køre lige op med de bedste, hvis han får et år på Pro Touren. Der vil han hurtigt lære at finde den fart, der skal til. Han er en typisk etapeløbsrytter, som vi kommer til at se i Tour de France. Han er en dansker, der vil kunne klatre opad med nogle af de bedste i verden. Det potentiale tror jeg, han har, siger Michael Skelde og uddyber.
- Han er den lette type, der kan cykle som en bjergrytter. Han kan det med at rykke på bjergene, siger Jesper Hansens sportsdirektør og mentor.
Jesper Hansen er bjergrytter af statur. 62 kilo fordelt på 176 centimeter. Men hvor han tidligere i sin karriere kun dyrkede sine evner, når det gik opad, har han nu udviklet sine evner på flad vej. Det er nødvendigt for at kunne vinde et stort etapeløb. Det har holdkammerat Michael Valgren, der selv er spået en stor fremtid, lagt mærke til.
- Fysisk har han ændret sig helt vildt meget. Fra kun at være bjergrytter til nu at kunne det hele faktisk. Han har en kæmpe motor i forhold til, hvor lille han er. Han er en rimelig komplet cykelrytter, siger Michael Valgren, der dog stadig ser enkeltstarten som største hindring for den helt store triumf for Jesper Hansen.
- Han har klatre-evnerne, og hvis han forbedrer sin enkeltstart, så er han helt sikkert en bejler til at vinde Tour de France, siger Michael Valgren.
Jesper Hansen selv har ikke tænkt så meget over ham selv i verdens største etapeløb, Tour de France, endnu. Han tager et år ad gangen, siger han.
- Men det kunne da være fedt, hvis man kan begynde at køre lidt klassement i nogle af de større løb, siger Jesper Hansen, der altså kan sikre sig en fast kontrakt på Saxo-Tinkoff, hvis han bliver ved med at imponere i sin lærlingetid året ud.
- Det bliver da specielt at komme ud at køre med nogle af alle de gode ryttere, man har set i fjernsynet - og blive holdkammerater med dem. Det er sådan lidt mærkeligt at tænke på, siger Jesper Hansen.
Det var dog langtfra givet, at Jesper Hansen nu skal køre sammen med Alberto Contador, Roman Kreuziger og de Saxo-Tinkoff-ryttere han lige nu dyster mod i Post Danmark Rundt. Da direktørerne for Team Cult Energi, Christa og Michael Skelde, tog den første kontakt til det unge talent fra Fyn, så man en stille eksistens, hvis rolle på holdet var svær at se.
- Vi havde svært ved at trække ud af ham, hvad han stod for som menneske. Det er ellers noget af det, vi lægger meget vægt på vores hold. Han havde også et grimt styrt, som gjorde, at han kom i tvivl om, hvor han var fysisk. Men han kom til at indgå i fællesskabet, og så var det pludselig ham, der ind imellem kunne fyre en joke af og tage pis på os. Han blev tryg. Og han begyndte at sige noget mere, og de andre lyttede til ham, siger Christa Skelde.
Samtidig tog Christa Skelde initiativ til at forbedre Jesper Hansens sprogkundskaber. Den 23-årige fynbo er ordblind og har derfor svært ved at tale engelsk. Det kunne forhindre en fremtidig karriere som professionel cykelrytter i det internationale cykelfelt, hvor al kommunikation foregår på engelsk. Tiden med undervisningen blev et forløb, hvor Jesper Hansen viste sin vilje til at ville, uanset hvad det krævede. En hel vinter stod han tidligt op om morgenen og kørte hjem til Christa Skelde for at modtage engelskundervisning. Også når det regnede. Bagefter kørte han ud på sin daglige træningstur, og sluttede dagen på sit arbejde i den lokale cykelforretning.
- Jesper er nok en af de største slidere, jeg har mødt. Der findes mange store talenter i cykelsport, som virkelig kunne lære noget af Jesper. Han besluttede sig for, at dét (sprogvanskelighederne, red.) ikke skulle sætte en stopper for hans karriere. Han er en dreng, der kæmper vildt for det, når han sætter sig noget for, siger Christa Skelde.
Jesper Hansen havde dog ikke svært ved at finde motivationen til de lange dage.
- Jeg tænkte bare på, at hvis ikke jeg trænede og gjorde noget ved det (sproget, red.), så bliver man doven, og så kan man ikke følge med mere, siger han.
Aktuelt vil Jesper Hansen forsøge at køre med de bedste, når det på dagens 3. etape af Post Danmark Rundt går løs på den hidsige rundstrækning i Vejle.
Mon ikke at han på Kiddesvej får vist, hvad de generte bjergben har at byde på?