De omfattende besparelser, som Det Kongelige Teater står over for, får nu teatrets operachef til at forlade operaen før tid. Det sker efter mindre end et år på posten.

LÆS OGSÅ: 

Mandag aften meddeler teatret således, at Keith Warner på et personalemøde har fortalt, at han har indgået en aftale med teatret om at blive løst fra sin kontrakt, der ellers løb frem til 31. juli 2014.

Keith Warner beslutning betyder samtidigt, at teatrets kommende musikchef fra 2013, nuværende kunstnerisk konsulent for Keith Warner Jakub Hrša, ikke ønsker at tiltræde sin nye stilling.

- Det er med enorm sorg, at jeg føler, jeg må fratræde min stilling ved Den Kongelige Danske Opera. En kombination af de nylige ødelæggende budgetnedskæringer har fået mig til at føle, at jeg under de nuværende omstændigheder er ude af stand til at realisere mine store drømme for operaen, oplyser Keith Warner i pressemeddelelsen.

LÆS OGSÅ:

Teaterchef Erik Jacobsen beklager Keith Warners beslutning og siger:

- Jeg er oprigtigt ked af, at Keith Warner ikke ønsker at blive i København. Sammen med den øvrige ledelse og teatrets bestyrelse vil jeg nu sikre en smidig overgangsperiode indtil en ny operachef er fundet. Operaens repertoire er allerede nu planlagt et par år ud i fremtiden, så vi vil bruge den nødvendige tid på at finde en ny operachef, der kan sikre fastholdelsen af et højt kunstnerisk niveau.

Indtil en ny operachef er udpeget, vil ensemblechef Sven Müller varetage den kunstneriske ledelse i Operaen, oplyser Det Kongelige Teater.