Præstationen mod Armenien var så ringe, at den ikke kan gentages, vurderer Morten Olsen, der tror på oprejsning mod Portugal.
Er Danmark berettiget til EM-slutrunden i Frankrig næste sommer?
Det spørgsmål svævede i aftenhimlen efter mandagens triste nullert i Armenien, Det samme gjorde frustrationen og forundringen over, at Danmark kunne ramme så lavt et niveau mod et ordinært armensk landshold, der formåede at spille en direkte EM-billet ud af danske hænder.
Tilbage stod manden med ansvaret, landstræner Morten Olsen, og brugte vendinger som ’katastrofalt’, ’forfærdeligt’ og ’det værste niveau på bolden i min tid’.
Det står Morten Olsen fortsat ved, men troen på den danske trup står fast.
»Det her hold kan spille god fodbold, vinde fodboldkampe og kvalificere sig til EM,« siger Morten Olsen, der siden slutfløjtet i Jerevan har søgt forklaringer på den tamme præstation.
Og fundet dem.
»Der er forholdsvis mange, men dem fortæller jeg ikke dig. Som sportsmand skal man altid finde årsager, og dem har vi også fundet. Dem skal vi så forbedre, og det kan vi også.«
Yussuf Poulsen udtalte efter kampen, at han fornemmede træthed allerede før kampen i Armenien. Var I ikke helt klar?
»Man har lavet programmet om i UEFA-fodbold, og det betyder, at man nogle gange har en dags pause mindre. Uheldigvis havde vi det op til vores længste tur, men det skal ikke være en undskyldning. Der var måske nogen, der manglede energi, men det har ikke noget med træning at gøre, for vi lavede ikke noget. Vi har kun rejst og restitueret, siger Morten Olsen, der i stedet peger på ’forskellige andre ting’, han vil holde internt.
»Det er noget, trænerne og spillerne skal tale om,« forklarer han.
Mandagens fiasko var Morten Olsens anden mod Armenien efter 0-4-ydmygelsen i Parken for lidt over to år siden. Dengang var det en tydeligt chokeret landstræner, der trak stikket i en måneds tid for at beabejde skuffelsen.
I mandags kaldte du præstationen for noget af det værste, du har set i din tid som landstræner. Hvordan har de sidste par dage været i forhold til den følelse du havde for to år siden efter 0-4 i Parken.
»Der var jeg også skuffet, men dengang var det især individuelle fejl. Her fejlede vi som hold. Individuelle fejl er svære at rette. Der kan du tage en anden spiller, eller også må den spiller se sig selv i spejlet og forsøge at rette tingene. Holdmæssigt er det anderledes. Der skal vi allesammen rette nogle ting.«
Er dét i virkeligheden værre?
»Det er nemmere. Hvis vi nu havde spillet alle kampe sådan, så var der ingen grund til at tænke på EM, men vi kan nøgternt gå tilbage og se på, hvilke fejl vi har lavet, og hvad vi har lavet godt i nogle andre kampe. Vi lever i en hektisk verden, hvor folk glemmer, hvad der skete i forgårs. Det skal vi ikke. Vi skal finde de ting frem, hvor vi fejlede i den her kamp og de ting, vi har set i andre kampe, at vi godt kan.
Har der også været en eller anden selvragelse hos dig som træner siden kampen i mandags?
»Jeg tror egentlig, at vi er utroligt ærlige og måske nogle gange for ærlige i vores udmeldinger. Jeg plejer at være meget kritisk i mine udmeldinger i relation til spillerne - også når vi vinder. Det er jeg selvfølgelig også, når vi taber. Så nogle gange, når du vinder fodboldkampe, kan du også lave fejl. Også som træner. Vi taber sammen og vinder sammen, og vi skal også rette op på den her situation sammen. Det er formålet de næste par uger. Så håber vi, at vi kan få Christian Eriksen tilbage, og at vi ikke får andre skader. Det er selvfølgelig også det, der gør, hvor store chancer vi har mod Portugal.«
Netop opgøret mod Portugal d. 8. oktober står nu som en skæbnekamp for det danske landshold, der end ikke med en sejr på den iberiske halvår er sikret en direkte EM-billet. Det kræver desuden, at Albanien snubler i deres resterende kampe mod Serbien og Armenien.
Nu er missionen endda yderligere besværliggjort af den skade, Simon Kjær pådrog sig mod Armenien, og som holder midtstopperen ude af Portugal-kampen.
»Det er da bekymrende. Simon Kjær er en vigtig spiller for os, og vi har i forvejen Andreas Bjelland (langtidsskadet.red.) ude. Vi har andre gode forstoppere, men det handler også om relationer i så vigtig en kamp. At vi har spillere, som har spillet sammen. Hvis der smutter nogle, som nu her med Christian Eriksen (skadet) i de to kampe, så kan det selvfølgelig have sin indflydelse,« siger landstræner Morten Olsen.
Hvordan er din fornemmelse omkring kampen i Portugal med præstationen i Armenien i baghovedet?
»Jeg tror, at vi faldt til så lavt et niveau, at det egentlig ikke bekymrer mig. Det kan spillerne ikke gøre igen. To gange har vi slået en af dem, som vi anså som en af favoritterne til at vinde den her gruppe, Serbien. Vi må ikke glemme vores kvaliteter, og dem skal vi have frem til kampen mod Portugal. Det er os trænere og spilleres ansvar at finde dem, og så skal vi samtidig ramme en rigtig god dag,« siger landstræneren, der afviser, at der venter landstrænerteamet et særligt hårdt stykke arbejde for at få løftet spillertruppen oven på de to store skuffelser.
»Nej, overhovedet ikke. Vi arbejder på samme måde. Igen, det er professionelle mennesker, du har med at gøre, og vi kan fejle individuelt eller som mod Armenien, hvor vi næsten alle sammen fejlede.«
Danmark kan kvalificere sig direkte til EM-slutrunden med en sejr over Portugal, hvis Albanien maksimalt får fire point i sine to sidste kampe (hjemme mod Serbien og ude mod Armenien). Der er med andre ord, meget der skal klappe, hvis Danmark skal undgå to dramatiske playoff-kampe, men Morten Olsen er klar til at forfølge chancen.
Som han siger:
»Vi skal sørge for, at hvis andre fejler, så fejler vi ikke«.