Som BT torsdag aften kunne fortælle, skifter Kasper Kusk fra Twente til FC København. Det bekræfter den københavnske klub på deres hjemmeside.

Den tidligere AaB-spiller Kasper Kusk returnerer til Superligaen. Fra næste sæson vil han dog ikke være i en rød- og hvidstribet AaB-trøje, men i stedet i en hvid trøje med et løvelogo. Det er de nykårede pokalmestre fra FC København, som har sikret sig den hurtige kantspiller på en femårig kontrakt.

»Kasper er en spiller, vi længe har ønsket os at se i F.C. Københavns trøje og vi er meget tilfredse med, at det nu kommer til at ske. Vi glæder os meget til at se Kasper folde sit store talent ud i København,« siger FCK-manager Ståle Solbakken.

Prisen for Kasper Kusk bliver ifølge BTs oplysninger omkring syv millioner kroner, hvilket er mere end, hvad Twente købte ham for i AaB sidste sommer.

Den 23-årige nordjyde kom til Twente sidste sommer, efter han var en af de vigtigste brikker i AaB's mesterskab og pokaltriumf. Hos Twente fik Kasper Kusk i starten af sæsonen masser af tillid, men efter han kom tilbage fra en skadespause, havde han svært ved at spille sig i start-elleveren. Siden da har han flere gange været helt uden for truppen, og derfor lignede det også et exit fra det hollandske storhold.

»For mig er det her ikke et skridt tilbage, men et skridt frem. FC København er en stor klub. Ikke bare i Skandinavien, men også internationalt. Jeg glæder mig meget til at få en frisk start, spille en masse fodbold og ikke mindst bidrage til, at FC København kan vinde flere titler,« siger Kasper Kusk.

Kasper Kusk bliver FC Københavns anden oprustning til den nye sæson. Den slovenske kantspiller Benjamin Verbic er allerede blevet præsenteret og er klar til at tørne ud for de københavnske løver efter sommerpausen.

Desuden meldes den 28-årige amerikaner Alejandro Bedoya interessant for FC København.