Forhandlingerne mellem Esbjerg og østrigske Salzburg har været længe undervejs. Nu er klubberne så endelig blevet enig om en pris, der til sommer gør den danske landsholdsback Peter Ankersen til Salzburg-spiller.

Grunden til, at skiftet er trukket ud, skyldes, at de to klubber ikke kunne blive enige om, hvem der skulle betale momsen. Det er der nu fundet en løsning på, hvilket man i Esbjerg er godt tilfreds med:

- Det er godt gået af både Peter og EfB, at det for anden gang i denne sæson er lykkedes at sælge en af klubbens egne spillere til et så højt niveau. Vi har mødt Salzburg to gange i Europa League, og sportsligt er det et markant skridt opad for Peter. Vi har i efteråret 2013 ikke mødt et superligahold, der er i nærheden af at være så stærkt som Salzburg, siger Niels Frederiksen til klubbens hjemmeside.

- Klubben passer enormt godt til Peters måde at spille fodbold på med fart og aggressivitet i det fremadrettede spil. Han vil få samme rolle som i EfB, blot på et højere niveau.