USA: Vreden over den kontroversielle internetfilm »Innocence of Muslims«, som af muslimer bliver anset for at håne islam og profeten Muhammed, er gået ud over amerikanske ambassader verden over. Efter angrebene hovedsageligt i Mellemøsten beder den amerikanske præsident, Barack Obama, nu lederne i den muslimske verden garantere for sikkerheden for de amerikanere, som opholder sig i deres land. Det skriver Reuters.

- Beskeden, vi sender til den muslimske verden, er, at vi forventer, at I samarbejder med os for beskytte vores befolkning, lyder det fra præsidenten i et TV-interview med David Letterman i New York.

Han understregede, at kun gennem samarbejde kan »verden fungere«.

Under urolighederne, hvor flag er blevet brændt af og ambassader stormet, er blandt andre fire amerikanere i den libyske by, Benghazi, blevet dræbt. Heriblandt var den amerikanske ambassadør i landet.

Andre steder, som i Libanon, hvor der blev sat ild til en af fastfood-kædens Kentucky Fried Chickens restauranter, har demonstranter mistet livet under optøjerne.

Præsident Obama har forhøjet sikkerheden ved officielle amerikanske diplomatbygninger efter filmen, som han selv har kaldt for »stødende«. Dog mener han ikke, at det er en undskyldning for de voldshandlinger, der er kommet i kølvandet på den.

Ud over Obama har flere statsoverhoveder fordømt filmen.