Nyuddannede akademikere sendes ud af Danmark
Danmark eksporterer kloge hoveder til udlandet, fordi nyuddannede akademikere har svært ved at finde job herhjemme.
Danmark eksporterer kloge hoveder til udlandet, fordi nyuddannede akademikere har svært ved at finde job herhjemme.
Udsigten til et job for nyuddannede akademikere er nu så dårlig, at flere fagforeninger bevidst er begyndt at skyde dimittenderne af sted til vores broderlande i Skandinaven, skriver Politiken.
I en tid, hvor akademikerledigheden er historisk høj i Danmark, er foreninger, der råder over akademiske medlemmer, derfor i stigende grad begyndt at holde kurser og informationsmøder for at få dimittenderne til at søge job i Sverige og Norge.
Det sker, fordi ledigheden blandt akademikere er markant lavere i vores nabolande, og fordi de nyudklækkede kloge hoveder i Danmark ofte har mere relevant praktisk erfaring og derfor ofte står bedre i jobkonkurrencen end deres svenske og norske kandidatkolleger.
- Den simple forklaring er, at der er job at hente i Norge og Sverige, som har højere vækstrater end Danmark. Det er altafgørende for akademikerne at få brugt deres kompetencer, og for mange kan et job i vores nabolande være indgangsbilletten til det næste job. Vi har tidligere sendt arkitekter til Norge, men det er nyt, at flere andre faggrupper og fagforbund følger trop, siger sekretariatschef i Akademikernes Centralorganisation, Jens Mølbach.
Især økonomer, jurister og samfundsvidenskabelige kandidater er populære uden for Danmarks grænser, og det har fået Djøf til at afholde informationsmøder for sine medlemmer om jobmulighederne i Sverige, og en delegation fra Djøf har netop været i Oslo med henblik på at holde nye medlemsmøder om Norge.
- Den høje ledighed i Danmark får os til at tænke ud af boksen. Og det er vores opgave at hjælpe vores medlemmer til at bruge deres akademiske uddannelse, så når Norge og Sverige efterspørger akademisk arbejdskraft, er det helt oplagt at gøre en indsats for at sende et bredt udsnit af vores medlemmer - primært nyuddannede - af sted, siger udviklingskonsulent i Djøfs Karriere- og Kompetencecenter, Thomas Kantsø, der tilføjer, at møderne indtil nu har været »rasende populære«.
Uddannelsesminister Morten Østergaard (R) glæder sig over en »fornuftig løsning« på det nuværende problem.
- Det er helt forståeligt, at man siger til de ledige, at de kan søge job over Sundet. Vi skal for alt i verden undgå, at nyuddannede akademikere bliver langtidsledige, siger han til Politiken.
BNB