Antallet af savnede personer efter krydstogtskibet Costa Concordias forlis ved den italienske ø Giglio er nu nede på 14, da redningsarbejderne har fundet endnu et lig.

Den mandlige passager blev fundet med redningsvest på i et ikke oversvømmet område af Costa Concordia.

14 er stadig meldt savnet, og håbet om at finde krydstogtsturisterne i live svinder, som tiden går. Blandt de savnede er en kun femårige pige.

Fundet af det sjette lig kommer kort efter, at en 86-årig italiener ved navn Giovanni Masia og en 68-årig spanier, Gual Guillermo, også blev fundet døde.

Søndag kom det frem, at en grov menneskelig fejl fra kaptajn Francesco Schettinos side sandsynligvis er skyld i, at Costa Concordia ramte klipperne ud for Giglios kyst.

Flere medier skriver desuden, at det kan have været en 'blærerøvsmanøvre' fra Francesco Schettino, der er årsagen til forliset.

Ifølge flere øjenvidner sejlede krydstogtskibet nemlig helt tæt på øen Giglio for at imponere både passagererne og lokalbefoldningen. Manøvren udføres med fuld belysning på de øverste dæk samtidig med, at aftensmaden serveres.

Og det er tilsyneladende populært i området, at luksuslinere sejler helt tæt på kysten.

Søndag omtalte avisen La Stampa et brev fra august, hvor borgmesteren i Giglio, Sergio Ortelli, takkede skibets kaptajn for den 'imponerende begivenhed', da skibet ved en tidligere lejlighed sejlede tæt forbi øen. Nu afviser borgmesteren dog, at krydstogtsskibe sejler tæt forbi øen.

Kaptajnen er i politiets varetægt og er mistænkt for uagtsomt manddrab og for at have forladt det synkende skib, mens der stadig var passagerer ombord.

Francesco Schettino insisterer på, at han ikke kunne afværge ulykken og holder samtidig fast i, at han var den sidste til at forlade krydstogtskibet.