Er vejret vildt hos dig? Send os et billede på Facebook eller til 1929@bt.dk
»Vi har et barsk døgn i vente.«
Sådan lyder den sommerdeprimerende melding fra Danmarks Meteorologiske Institut tirsdag morgen.
Danskerne må nemlig kigge langt efter shorts, badetøj og solbriller det næste døgn, hvor det i stedet bliver mere nødvendigt at finde paraply, regnjakke og gummistøvler frem.
Mellem 10 og 20 millimeter regn kommer til at vælte ned over hele landet. Nogle steder får endda endnu mere. Det fortæller vagthavende meteorolog Lars Henriksen til BT.
»Der er mulighed for, at man nogle steder lokalt frem til i nat kan få kraftig regn, hvor man får mere end 24 millimeter regn inden for seks timer« fortæller han.
Svært at sige, hvor det bliver værst
Det er dog ikke nemt at spå om, hvor i landet der er størst risiko for kraftig regn.
»Det er svært at sige, da prognoserne hele tiden ændrer sig, men jeg vil sige, at det lige nu ser ud til, at det er i den nordligste del af Jylland, der kan falde mindst. I resten af landet kan jeg ikke sige, om der er nogen steder, der kan gå fri af den kraftige regn,« siger Lars Henriksen.
Det er et lavtryk med tilhørende fronter, der skal ind over Danmark i løbet af tirsdagen, som trækker regnen med sig. Sidst på aftenen og natten til onsdag kan der også komme en hård nordvestlig vind, og nogle steder langs kysterne kan der komme kuling.
Intensiveres fra middagstid
Regnen begynder allerede tirsdag morgen at falde i Vestjylland. I formiddagstimerne breder det sig, og fra middagstid begynder regnen at intensiveres, og den kraftige regn kan komme.
Måske sammen med noget torden.
»Vi kan bare sige, at det alt i alt bliver et døgn med rigtig meget vand ovenfra og med risiko fra kraftig regn,« siger den vagthavende meteorolog.
Er vejret vildt hos dig? Send os et billede på Facebook eller til 1929@bt.dk
