Med sloganet ’Det handler om mennesker - ikke om vælgere ’ indleder De Radikale i morgen en kampagne for at tegne partiets profil skarpere op.

Overalt i morgentrafikken vil folk møde meterhøje plakater i sort-hvid med portrætfoto af danskere i forskellige aldre og erhverv. De skal vise, at alle bør have lige muligheder for at leve et frit og ligeværdigt liv uanset social baggrund.

En plakat viser Morten Østergaard i arbejdstøjet - hvid skjorte og slips - siddende på en stol i færd med at smøge sit skjorteærme op. Manden bag reformerne. Ung og dynamisk.

Men kampagnen handler om mere end det.

Ønsker nyt image

De Radikale ønsker at forny partiets image efter årene med Margrethe Vestager ved roret. Alt skal ikke længere handle om ’den nødvendige politik’ og ’sådan-er-det-jo’-logikken. Morten Østergaard ønsker mere fokus på målet for al politik, der i hans optik er det enkelte menneske. Og han vil gerne markere, at partiet ikke er gift med Socialdemokraterne, selv om man er i regering sammen.

Derfor skal profilen have mere kant.

- Med fare for at lyde meget radikal går vi til valg sammen og hver for sig, forstået på den måde, at vi ønsker at få fornyet vores mandat til at fortsætte i regering sammen med Socialdemokraterne. Men selvfølgelig vil man kunne se, at vi er to forskellige partier. Vi er gået i regering sammen - vi er jo ikke fusioneret. Vi har ingen ambition om at udviske vores forskelle til andre partier. Jeg er meget optaget af at vise, i hvilken retning vi trækker, siger økonomi- og indenrigsminister Morten Østergaard.

Væk med 24-års reglen

Straks efter sin tiltræden som radikal leder bekendtgjorde han, at partiet vil gå til valg på at få afskaffet 24-års-reglen. Den blev indført i 2003 for at forhindre tvangsægteskaber.

Nu er tiden kommet til at markere en anden forskel. Hvor S er under pres for at lempe dagpengereglerne, har De Radikale indtaget det standpunkt, at de nuværende regler egentlig er okay, som de er.

- Vi synes, vi har et godt og rimeligt dagpengesystem nu. Men vi er klar til at kigge på, hvordan vi sikrer os, at systemet også er attraktivt i fremtiden. Især for de svageste ledige, siger han.

Socialdemokraterne tøver

Socialdemokraterne har endnu ikke taget stilling til, hvordan deres ønskeversion af dagpengesystemet skal se ud i fremtiden.

På partiets kongres i september lovede statsminister Helle Thorning-Schmidt, at hun vil melde klart ud om partiets ønsker, når valgkampen går ind i sin slutfase.

Partiets finansordfører Jesper Petersen henholder sig til, at man på den ene side er modstander af den gældende dagpengereform, men på den anden side også har en aftale med De Radikale om, at reglerne først skal laves om efter et valg.

- Den aftale agter vi at overholde. Efter valget er der en ny situation. Da afhænger det af, hvordan det indbyrdes styrkeforhold er, siger Jesper Petersen.

Hvordan S vil placere sig i en valgkamp, er for tidligt at svare på, tilføjer han.

Ikke flyttet et komma

Under forhandlingerne om finansloven med SF og Enhedslisten lykkedes det Morten Østergaard at forhindre, at der blev ændret så meget som et komma i de nuværende dagpengeregler. Det er han ganske godt tilfreds med. Derimod havde SFs formand Pia Olsen Dyhr svært ved at skjule sin skuffelse over, at det ikke blev til mere. Da de fire partier stod foran glasdøren til finansminister Bjarne Corydons kontor og præsenterede deres aftale, bebudede hun, at hendes kamp for et mere gunstigt dagpengesystem ikke er slut.

Sådan ser Morten Østergaard slet ikke på det. Han mener, det er ganske flot, at man kan nøjes med at gå på arbejde fire måneder om året og hæve dagpenge resten af året.

Og til dem, der drømmer sig tilbage til gamle dage med fire år på dagpenge, siger han, at det næppe vil ske.

- Det tvivler jeg stærk på. Generelt er yderfløjspartierne optaget af at rulle alting tilbage. Vi foretrækker at kigge fremad, siger Morten Østergaard.

Læs mere i BT søndag:
- Intet fælles fodslag i rød blok