Gerningsmanden, der stod bag skuddramaet på Bornholm natten til den 3. marts, låste sig selv ind i huset. Nøglen havde han formentlig fået af sit offer, Anne Grethe Due.

Den 61-årige Anne Grethe Due havde nok ikke i sin vildeste fantasi forestillet sig, at den nøgle, hun havde givet en 55-årig ven, skulle koste hende livet. Det viser sig nu, at den 55-årige Kenn Holm selv låste sig ind i det lille byhus i Rønne, hvor han med et oversavet jagtgevær dræbte Anne Grethe Due og med livstruende skud sårede en 68-årig mand, før han til sidst rettede geværet mod sig selv.

Søndag lykkedes det Bornholms Politi at afhøre den 68-årige mand, der overlevede skuddramaet. Han bekræfter, den teori politiet havde om hændelsesforløbet.

»Han forklarede, at han lå og sov med Anne Grethe Due på husets første etage. Han vågner ved, at den 55-årige gerningsmand pludselig står i rummet og råber og skriger ukvemsord,« siger vicepolitiinspektør Peter Jørgensen.

Vidnet bliver først ramt af to skud, hvorefter den 61-årige kvinde bliver skudt to gange. Han hører Kenn Holm gå ned af trappen til husets stueetage. Umiddelbart efter hører han det sidste og femte skud, hvor gerningsmanden tager livet af sig selv.

Gerningsmanden Kenn Holm havde igennem tre-fire år haft et venskab til Anne Grethe Due. De mødtes, da hun blev hans kontaktperson hos Dansk Blindesamfund. Da Kenn Holm kom til verden, var han født svagtseende og delvis døv.

Kenn Holm besøgte tit Kvinden på hendes adresse i Smedegade i Rønne, hvorfor det heller ikke undrer Bornholms Politi at han havde en nøgle til lejligheden.

»Han har formentlig fået nøglen i forbindelse med et tidligere tidspunkt, hvor han har set efter hendes hjem, mens hun har været ude at rejse,« siger Peter Jørgensen.

Det var den 68-årige mand, der hårdt såret ringede til politiet og kort forklarede, hvad der er sket.

Manden er stadig indlagt, men uden for livsfare, fortæller Peter Jørgensen, der også beskriver hans forklaring af den skæbnesvangre nat som fattet og klar.

Efter at have afhørt den 68-årige mand, er de sidste brikker i sagen faldet på plads, og Bornholms Politiet afslutter nu sagen.

»I en drabssag vil vi helst sætte et punktum, når vi har anholdt en gerningsmand. Det er desværre ikke muligt i dette tilfælde, så vi må betragte sagen som opklaret,« siger vicepolitiinspektøren.