Ny måling: Gingrich knuser Romney
Valgstederne i South Carolina er lukkede, og en valgstedsmåling viser nu, at Newt Gingrich vinder stort over Mitt Romney ved primærvalget.
Valgstederne i South Carolina er lukkede, og en valgstedsmåling viser nu, at Newt Gingrich vinder stort over Mitt Romney ved primærvalget.
Newt Gingrich havde en klar føring i sidste meningsmålingen før lørdagens valg, og efter, at valgstederne er lukket lørdag kl. 19 lokal tid, viser første valgstedsmåling, at det holder stik. Han ser ud til at vinde stort over sin modkandidat Mitt Romney.
Kandidaterne kæmper om at blive republikanernes præsidentkandidat til valget i november i år, og lørdag blev den indledende runde afholdt i South Carolina, hvor medlemmer af Det Republikanske Parti gik til stemmeurnerne.
LÆS OGSÅ:
De vælgere, der er kommet ud af stemmeboksene, er af CNN blevet spurgt til deres kryds, og her har 39 procent angivet, at de har stemt på Gingrich, mens 29 procent har valgt Romney som deres kandidat.
Det er ikke langt fra den seneste meningsmåling fra en af de tre bedste institutter i USA, Public Policy Polling (PPP). Den viste, at Newt Gingrich stod til at få 37 procent af stemmerne, mens Mitt Romney blev spået bare 28 procent. De øvrige kandidater Rick Santorum og Ron Paul skulle ifølge meningsmålingen få henholdsvis 16 og 14 procent af stemmerne, og ifølge CNN står de nu til henholdsvis 17 og 15 procent.
I South Carolina står små 25 delegerede på spil, men vinderen af sydstaten kan få vigtigt momentum forud for opgøret i staten i Florida.
Vinder Newt Gingrich i South Carolina, som det lige nu ser ud til at være tilfældet, vil det være første gang i amerikansk historie, at tre forskellige kandidater hver har vundet én af de tre første stater. Således vandt Rick Santorum i den første stat, Iowa, og Mitt Romney vandt flest stemmer i New Hampshire.
LÆS OGSÅ:
64 procent af vælgerne har angivet, at deres kryds blev afgjort ved de seneste debatter, hvor Gingrich har klaret det exceptionelt godt, lyder det fra Mads Fuglede, USA-ekspert, til TV2 News.
- Gingrich er en naturlig debattør, og han er god til at komponere one-liners. Det er hans store styrke, siger han til TV2 News.
Og det er den force, som modkandidaten Mitt Romney mangler.
- Romney virker mere indstuderet, hvor Gingrich er mere levende, siger Fuglede.