Islandske Gudmundur Gudmundsson bliver den dyreste danske landstræner i håndbold nogensinde.
bt.dk erfarer fra flere centrale kilder, at den nye landstræner får 1,5 mio. kr. om året for at træne herrelandsholdet, når hans treårige kontrakt træder i kraft fra næste sommer. Det gør Gudmundsson til den dyreste landstræner i DHFs historie.
Dermed får islændingen altså også en noget større lønseddel end Ulrik Wilbek, som ifølge BTs oplysninger får 1,2 mio. kr. om året for sit arbejde i håndboldforbundet.
Læs også: Wilbek: Derfor blev det Gudmundur
Gudmundsson er tilmed på en forskerordning, så han kan nøjes med at betale 26 procent i bruttoskat. Og netop det faktum har formentligt også talt på plussiden for Gudmundsson, som allerede får en lukrativ gage i sin klub Rhein-Neckar Löwen, hvor han i sin tid blev ansat af den rundhåndede Jesper ’Kasi’ Nielsen.
Ansættelsen af Gudmundur Gudmundsson betyder samtidig en markant højere samlet lønudgift på DHFs relativt sparsomme budget, da Ulrik Wilbek fortsætter som sportschef, og derfor fortsat skal have sin høje løn.
DHFs generalsekretær, Morten Stig Christensen, vil ikke ind på, hvad Gudmundsson tjener i jobbet som dansk herrelandstræner. Men han erkender, at forbundet har været nødt til at stramme de økonomiske muskler for at sikre dansk håndbolds position i verdenstoppen.
- Når Ulrik, et af de største trænerikoner nogensinde, forlader os, skal vi død og pine finde en ordentlig afløser, der kan fylde hullet ud - og gerne lidt mere, siger Morten Stig Christensen, som mener, det er en naturlig udvikling, at DHF må investere mere i nøglepositioner omkring landsholdene.
Læs også: Vildt CV: Se den nye landstræners bedrifter
- Alle i dansk håndbold ved, at succes med dame- og herrelandsholdet skaber succes for en lang række andre ting. Hvis vi ikke er i stand til hele tiden at optimere på dame- og herresiden, så vi stadig kan lave gode resultater, er der faktisk ret mange ting, der falder sammen ligesom dominobrikker. Derfor skal vi bestræbe os på fortsat at være med på topniveau i rigtig mange år endnu, siger Morten Stig Christensen.
Han understreger, at der er styr på økonomien i håndboldforbundet, der også har profiteret af, at Gudmundur Gudmundsson har haft en klausul i sin kontrakt med Rhein-Neckar Löwen, så DHF ikke skulle købe islændingen fri hos tyskerne.
- Økonomi er altid en faktor, så det har det selvfølgelig også været i det samlede billede her. Jeg synes, at vi har fundet en rigtig fin måde at skrue det her sammen på, så forbundet kan få det til at hænge sammen i den næste mange år. Og det tror jeg også, at Gudmundur kan, ellers havde han sgu nok heller ikke sagt ja, siger Morten Stig Christensen med et smil.