USA: Politikilder fortæller til den amerikanske netavis ABC 7 News, at de har anholdt en mand, der angiveligt havde planer om at udføre en lignende massakre, skriver bt.dk. Motivet skal angiveligt være, at manden stod til at blive fyret.

Den mistænkte, Neil Trescott, blev anholdt torsdag aften i byen Crofton.

- Jeg er en joker, og jeg vil lade alle mine våben op og skyde jer alle, sagde han ifølge en politikilde, da han blev pågrebet.

Han var ligeledes iført en T-shirt, hvorpå der stod »Våben dræber ikke folk. Jeg gør«.

I Neil Trescotts hjem fandt politiet flere våben, som menes at skulle være brugt mod mandens chef.

- Vi kan ikke helt fastlægge, hvad vi har afværget her. Men vi har afværget en betydelig ... og voldelig episode, siger en politikilde ifølge den amerikanske netavis.

Det amerikanske politi har været på mærkerne siden Batman-massakren 20. juli i Colorado. Flere er blevet anholdt i forbindelse med forevisninger af den nyeste Batman-film - simpelthen fordi politiet frygtede, at en lignende tragedie var under opsejling.

Politiet har blandt andet anholdt en hjemløs mand. Under en Batman-forevisning virkede manden så underligt, at en biografgæst konfronterede ham. Dét fik den hjemløse til at række ud efter sin taske, hvorefter der udbrød panik. Det viste sig dog, at tasken ikke indeholdt våben, men blot alkohol.

Andre lande har også skærpet sikkerheden siden massakren, hvor 12 blev skuddræbt og endnu flere såret. I Tyskland fraråder en biografkæde således deres gæster at dukke op til Batman-filmen udklædt.

James Holmes er anholdt og mistænkt for at stå bag de mange drab. Han brød ind i en biografsal i Aurora, Colorado, under midnatsforestillingen af den nye Batman-film »Batman - The Dark Knight Rises« og åbnede ild. Forinden havde han plantet flere sprængstoffer i sin lejlighed og farvet sit hår rødt. Det er stadig uvis, hvad motivet til blodbadet i Colorado er. Men ifølge politikilder skulle James Holmes havde præsenteret sig som Joker (Batmans fjende, red.), da han blev pågrebet.

James Holmes vil officielt blive sigtet for de mange drab 30. juli.