Den første udgave af "Radiserne" udkom den 2. oktober 1950, og i årenes løb er den blevet bragt i 2400 aviser i 68 lande.
Millioner af læsere verden over kender den uheldige Søren Brun, der aldrig får et kærestebrev og snusfornuftige Trine, der fra sin bod sælger gode råd for 25 øre.
Men den mest elskede er nok alligevel Nuser. Beagle-hunden der fra taget af hundehuset drømmer sig tilbage til første verdenskrig, hvor han i sin spitfire bekæmper den Røde Baron.
I november 1999 blev Schulz opereret for tyktarmskræft og få uger efter meddelte han, at han ville stoppe med serien for at hellige sig familien og sit helbred.
Hans død betyder et definitivt farvel til den populære tegneserie, for Schulz havde en klausul i sin kontrakt, der dikterede at serien skulle stoppe ved hans død.
"Hvorfor komponerer musikere symfonier, og hvorfor skriver digtere digte," spurgte han engang.
"De gør det, fordi livet ikke ville have nogen mening for dem, hvis de ikke gjorde det. Derfor tegner jeg tegneserier. Det er mit liv."
Den sidste stribe, han nåede at tegne, udkom samme dag som han døde og viser Nuser siddende på taget af sit hundehus med sin skrivemaskine. I en besked, underskrevet af Schulz, takker tegneren alle sine fans for deres kærlighed og støtte.