Nøgenmodellen og provokatøren
Irma Henriksen vil fordommene til livs. Tykke kvinder har det ikke sjovere end de tynde. Hverken i eller uden for sengen.
Irma Henriksen vil fordommene til livs. Tykke kvinder har det ikke sjovere end de tynde. Hverken i eller uden for sengen.
Den forhenværende tyksak, nøgenmodel og mannequin i store størrelser, forfatteren Irma Henriksen på 60 år er nærmest kendt som èn, der netop på grund af sin størrelse viser sig frem i g-strengs trusser og andet småt.
Men hun har et mål med sin blottelse.
Hun vil få kvinder til at elske sig selv, deres åreknuder og deres kroppe. Og ændre på de sørgelig tal, der viser, at omkring 90 procent af de danske kvinder ikke er tilfreds med deres udseende.
Selv har hun på ti år tabt sig så meget, at hun nu nemt smutter i en størrelse 40 mens hun førhen måtte krænge sig ned i en størrelse 44.
Men om vægttabet har haft indflydelse på provokatørens sexliv er tvivlsomt. Hun har i alt fald ikke bemærket at færre endorfiner strømmer rundt i kroppen.
"Jeg har altid haft et godt sexliv. Med og uden deller. Der har aldrig været problemer.
Men teorien om, at tykke har det sjovere og får mere ud af sex, den genkender jeg ikke," forklarer Irma Henriksen, der netop har færdigjort manuskriptet til bogen:
"Tab dig uden kur, giv dig selv en kærlighedstur", der på forlaget Prudentia ventes i handlen til efteråret.
Og i bogen løfter hun da også sløret for de lidelser tykke kvinder er igennem.
For de tykke har det åbenbart ikke så sjovt hverken i eller uden for sengen. Følgende afsnit er fra bogen.
Sex og erotyk
"Føler du lede ved din krop? Er sex og erotik noget, der foregår i mørke og under dynen? Foregår afklædningen bag en dør, før din tykke krop bliver gemt under dynen, og du begynder lidenskabernes dans med din partner?
Sex er dejligt. Har du problemer med det? Med at vise dig frem, fordi du synes, at du er for tyk?
Mange tykke har det sådan. De skammer sig. På badestranden vil de ikke vise sig i badedragt, fordi de hader deres egen svulmende kroppe, og mener, at andre ser på dem med væmmelse.
Sex og erotik bliver først rigtig godt, når man tør være sig selv bekendt uanset størrelse og tykkelse," mener Irma Henriksen.
Tykke kvinder er IKKE glade
"Tykke mennesker er sjove at være sammen med, ikke sandt? De har et humør, som ingen andre. Jeg kan fortælle dig, at bag om fedt og overvægt og tykke maver, ligger der utroligt mange nederlag og sårede følelser.
Næste gang du ser en fed dame eller mand, skulle du, i stedet for at ringeagte dem og tænke, at de er svage mennesker med lave karakterstyrke hellere give dem en kærlig hånd.
Vise lidt næstekærlighed, som du gør til andre.
Tynde piger kommmer til den tykke pige med deres kærestesorger og deres livstragedier. En tyk kvinde viser nemlig ikke selv sine problemer. Hun blotter ikke sin egen smerte.
Den gemmer hun bag fedtet og er i stedet en god lyter til andre jammer," lyder det fra Irma Henriksen.
Når en tyk skal score
"Der er hård konkurrence på kødmarkedet. Benhård. For der skal kvinder være perfekte, have veltrimmede former og smart moderigtigt tøj. De skal også helst være unge, for de scorer bedste.
Alternativt må man gøre alt for at se ung ud.
Man kan måske være heldig at finde en mand efter at have gennemlevet sultekure og spanket sig halvt ihjel i fitnesscentret i flere måneder, så man med nød og næppe kan få skruet sig ned i størrelse medium moderat.
Man kan håbe på at finde en rigtig mand. En, der er i stand til at elske en, når kiloerne begynder at snige sig på igen.
Håbe, at han også vil elske en med siliconefri hængepatter, fordi han er klog nok til at se, hvad der indeni. Men helt ærligt.
Den slags mænd hænger ikke på træerne. Og de færdes i hverfald ikke meget på kødmarkedet.
En skøn morgen vånger hun måske op til endnu et nederlag. Fyren er pludselig kaldt bort af mobiltelefonens kalden. Nattebolleriet var godt nok fordi mærket ikke afslørede deller og folder så meget.
Hun går og venter, men han ringer ikke, og hun spekulerer på, om hun er så fed, at han ikke vil være bekendt at vise hende frem.
Eller måske for gammel. For rynket. For tør.
Hvorfor? Hvorfor? Hvorfor? Komplekserne får endnu en tak," siger Irma Henriksen.