"Det er teksterne, det kommer an på, og det er mig der bestemmer," lægger Olsen da heller ikke skjul på.
"Totalt til grin", som årets revy kommer til at hedde, skal nok blive sjov lover han.
Fem af landets førende revykunstnere, inklusive ham selv gir den hele armen når der er premiere 25. maj.
Mandlig stjerne er revyveteranen Ulf Pilgaard, som aldrig er kåret som årets revyfund, selv om han i 20 år har medvirket i Cirkusrevyen, og det er længere end Elga Olga.
Revyfund er tilgengæld alle de andre. Gitte Gråbøl fik æren i l995, Pernille Schrøder i 1994, Henrik Lykkegaard i l994 og Niels Olsen i l993.
"Jeg var allerede etableret, da man begyndte at kåre revyfund. Man kan jo ikke kåre noget, der allerede er der," siger Ulf Pilgaard om den manglende ære.
Han regner ikke med, at vi i år skal se ham som en 60-årig Margrethe. "Så skal der da ske noget helt vildt," siger han.
Pernille Schrøder, som for fjerde gang i træk spiller med i Cirkusrevyen, synes, det har været en udpræget fornøjelse:
"Jeg er ikke bange for at det kan sætte mig i bås. For det er jeg allerede. Revy passer mit temperament smaddergodt, og er det noget man har god fod på, så er det det, man kan."
Ditte Gråbøl er med i Cirkusrevyen for anden gang. "At spille revy koster engagement og kræfter. Man ved jo ikke, hvad man skal spille. Man siger ja til hinanden," siger hun.