- Han bemærker et stort skib, hvorpå der er en last af køer, der står stablet i to-tre etager på dækket. Skibet fortsætter med sin last ud i Østersøen, siger vicepolitikommissær Boje Jørgensen fra Nakskov Lokalpoliti til Politiken.
Det er ikke utænkeligt, at de mange køer, som er skyllet op på danske og svenske strande stammer fra dette skib, mener han. Både køerne på skibet og strandvaskerkøerne er nemlig sortbrogede.
Det er poltiets teori, at et skib på vej til Baltikum eller Rusland har dumpet kreaturerne i vandet, efter at de er døde under transporten. Politiet forsøger nu at finde frem til skibet, fordi Østersøen er et særligt beskyttet havområde, hvor det er ulovligt at smide affald over bord.
Del:
